سپهر اقتصاد- رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم با بيان اينكه در حال حاضر حدود 70 درصد از زیرساختهای نرمافزاری در حوزه شهر هوشمند آماده است گفت: لازمه تحقق طرح‌ها در شهر هوشمند هم‌افزایی و همكاري بين دستگاهي است.

وی با بیان اینکه هر حرکتی در مسیر فناوری اطلاعات در مسیر هوشمندسازی است، افزود: البته این مفهوم بدین معنی نبوده که اگر فناوری اطلاعات را توسعه دادیم، شهر هوشمند شود؛ هوشمندی مفهومی ویژه شامل مباحث علوم اجتماعی، تعاملات بینحوزهای، مباحث نگرشی و … علاوه بر فناوریهای نوین ازجمله فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

رئیس ستاد شهر هوشمند قم تحقق اهداف این ستاد در شهرداری قم را مورد توجه قرار داد و گفت: لازمه تحقق طرح‌ها در شهر هوشمند هم‌افزایی و همکاری بین دستگاهی است،‌ به‌عنوان نمونه باید حتماً کمیته راهبردی شهر هوشمند را با همکاری استانداری و دستگاههای ذیربط تشکیل دهیم.

وی با تأکید بر اینکه در مسیر تحقق شهر هوشمند در قم چند مشکل داشتیم،‌ عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات نداشتن چارت فعالیتی است چراکه سازمانهای فناوری اطلاعات نمیتوانند تمام مأموریت‌های این حوزه را به تنهایی پیش ببرند و اختیارات بسیار کمی در این زمینه دارند.

یزدان پناه ادامه داد:‌ سازمانهای فناوری اطلاعات سازمانی زیرمجموعه شهرداری بوده و قدرت و اختیارات لازم و کافی را برای هوشمندسازی یک شهر ندارند.

وی مشکل دیگر عدم پیشبرد اهداف شهر هوشمند در قم را عدم همکاری دستگاه‌های مدیریتی استان برشمرد و یادآور شد: متأسفانه مجبور شدیم بازگشت به شهرداری داشته و طرح شهرداری هوشمند را پیش ببریم که در درون شهرداری هم حرکت‌هایی آغاز شد و  به حدود ۴۰ درصد اهداف رسیدیم.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم اضافه کرد: مشکل دیگر اولویتهای کاری بود؛ وقتی در شهر به دلیل وجود مشکلات زیرساختی انجام پروژه‌های عمرانی و مسائلی ازایندست نسبت به هوشمندسازی اولویت دارند، طبیعی است که سرعت کافی برای پیگیری حرکتهای هوشمندسازی نداشته باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۷۰ درصد از زیرساختهای نرمافزاری در حوزه شهر هوشمند آماده است و با این زیرساخت‌ها می‌توان تمام سامانه‌های دستگاههای اجرایی مختلف شهر را به یکدیگر مرتبط کرد و از دید شهروندان نوعی از یکپارچگی ایجاد می‌شود.**

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *