از سوغات زایر تا اسکان و راه اندازی پورتال گردشگری قم

قم باید در سوغات زائر حرف اول را بزند

قم باید در سوغات زائر حرف اول را بزند

سپهر اقتصاد- معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گفت: استان قم درترویج هنرهای شیعی به ویژه انگشترسازی در سوغات زائر باید حرف اول را در سطح کشور بزند.

به‌گزارش  روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‎‌دستی قم، پویا محمودیان در آیین رونمایی از کتاب هنرمندان موفق انگشتر و زیورآلات سنتی قم در خانه تاریخی زند با انتقاد از نبود تبلیغات محیطی و شهری برای معرفی قم به عنوان شهر ملی انگشتر اظهار کرد: با وجود تعهدات مسئولان استانی برای حمایت و معرفی هنرصنعت انگشترسازی کوچک‌ترین تبلیغاتی راجع به شهر ملی انگشتر در بیلبوردهای میادین و المان‌های شهری مشاهده نمی‌شود.

وی افزود: معرفی شهر ملی انگشتر تنها نباید به یک عنوان درتابلو و بیلبوردها خلاصه شود، بلکه باید در زیباسازی شهری و المان‌ها به شهر ملی انگشتر توجه ویژه شود.

محمودیان با اشاره به فقدان بازارچه دائمی صنایع‌دستی به‌ویژه در زمینه هنر انگشترسازی ادامه داد: راه‌اندازی بازارچه دائمی صنایع‌دستی با کمک به‌ رونق انگشترسازی تا حد زیادی می‌تواند در پویایی این هنرصنعت موثر باشد.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت مشارکت دستگاه‌های اجرایی در سطح استانی و ملی برای معرفی هر چه بیشتر قم به‌عنوان شهر ملی انگشتر تاکید کرد: باید از تمام ظرفیت‌ها برای تبدیل قم به عنوان شهر ملی انگشتر در جهان اسلام استفاده شود.

وی نقش صدا و سیما و ظرفیت‌های مردمی را برای شناساندن گنجینه نهفته شهر قم در عرصه هنر انگشترسازی به جهان‌ اسلام را مورد توجه قرار داد و گفت: قم باید در ترویج هنرهای شیعی به ویژه انگشترسازی در سوغات زائر حرف اول را بزند.

ایجاد بازارچه‌های صنایع‌دستی موجب توسعه هنرهای سنتی است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‎‌دستی قم هم در این مراسم با اشاره به نام‌گذاری سال به تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین گفت: سال ۱۴۰۱ سال توسعه آموزش صنایع‌دستی در استان برای حرکت به سمت اشتغال‌آفرینی خواهد بود.

علی رضا ارجمندی با بیان این که صنایع‌دستی برای توسعه و تولید نیاز به سرمایه‌گذاری کلان و سنگین ندارد و ارزش افزوده بالایی دارد، گفت: امیدواریم با کمک دستگاه‌ها با اعطای حداکثری تسهیلات، حداکثر اشتغال را در حوزه صنایع‌دستی شاهد باشیم.

وی با بیان این که از عمده مشکلات صنایع‌دستی نبود فروش و بازاریابی مناسب است، گفت: ایجاد بازارچه‌های صنایع‌دستی موجب توسعه هنرهای سنتی است.

وی ادامه داد: انجمن‌ها و تشکل‌های صنایع‌دستی که نماینده هنرمندان این رشته محسوب می‌شوند، در مطالبه و خواسته‌های قانونی آنان از دولت نقش مهمی ایفا می‌کنند.

۸۰ هزار مسافر نوروزی در بوستان‌های قم اسکان یافتند

۸۰ هزار مسافر نوروزی در بوستان‌های قم اسکان یافتند

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری قم گفت: از ابتدای تعطیلات سالجاری ۱۸ هزار تخته چادر معادل ۸۰ هزار مسافر نوروزی در سطح بوستانهای قم اسکان پیدا کردند.

پیام جوادیان  در حاشیه آشنایی خبرنگاران با اقدامات نوروزی کمیته‌های ستاد تسهیلات زایرین و خدمات سفر شهرداری قم، افزود: ستاد اسکان شهرداری قم تا ۱۴ فروردین ماه جاری آماده پذیرایی از مسافران است و در صورت نیاز این افراد در مکان های مسقف اسکان داده خواهند شد.

وی ادامه داد: تمام کمپ‌ها و استراحتگاه‌های شهر قم برای استقبال و خدمات رسانی بهتر به مسافران و زائران در حالت آماده باش قرار دارند؛ بوستان هاشمی در منطقه یک، بوستان امام رضا(ع) در منطقه دو، فدک در منطقه سه، بوستان نیایش و نیاز در منطقه پنج و بوستان غدیر نیز بعنوان آخرین استراحتگاه در نظرگرفته شده‌است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم تصریح کرد: بدلیل برودت و احتمال بارندگی طی روزهای آینده، خانه تکواندو در منطقه یک، ورزشگاه جوانمرد در منطقه دو، ورزشگاه شهید طاهریان و دخانچی در منطقه سه، ورزشگاه شهید حیدریان و رضاییان در منطقه ۴ و ورزشگاه ظهور و حسینیه اصفهانی ها در منطقه ۵ به همین مناسبت در وضعیت آماده باش کامل قرار دارند.

وی با بیان اینکه تنها در شش بوستان فدک، نیایش، غدیر، مهدی، هاشمی و امام رضا(ع) امکان برپایی چادر وجود دارد، ادامه داد: علاوه بر این شش بوستان پارکینگ شماره سه مسجد جمکران نیز شرایط اسکان و برپایی چادر مسافران را دارا می‌باشد.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم تاکید کرد: نمازخانه‌های بوستانها و تفرجگاه‌های شهری قم از نماز ظهر تا انتهای شب فعال و در اختیار مسافران نوروزی است.

جوادیان با اشاره به ظرفیت بالای هنرمندان قمی در صنایع دستی به خصوص انگشترسازی تصریح کرد: به همین مناسبت در برخی از بوستان‌های اسکان مسافران نوروزی نمایشگاه صنایع دستی و اشتغال خانگی نیز برپا شده‌است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های تصویری
آرشیو ماهنامه