بازار داغ قالیشویی ها؛ دلیل قیمت های متفاوت قالی شویی در قم چیست؟

سپهر اقتصاد-  رئیس اتحادیه قالیشویی‌های قم با تأکید بر اینکه مردم برای انتخاب قالیشویی به هیچ عنوان از سایت دیوار استفاده نکنند، گفت: شاید برخی از قالیشویی‌ها مجاز هم باشند و فرش را با قیمت کمتر از ۱۲۰ هزار تومان بشویند؛ اما باید توجه کرد نوع شست و شو و نوع مواد مصرفی در شست وشو بسیار مهم است.

به گزارش ایسنا، با نزدیک شدن به سال نو جنب جوشی بین مردم به راه می‌افتد که در این بین اتاق تکانی و شست و شوی فرش‌ها یکی از اصلی‌ترین و دیرینه‌ترین این رسوم است.

در گذشته‌ای نه چندان دور که مشغله اعضای خانواده کمتر بود و خانه‌ها نیز حیاط هایی بزرگ داشتند، اعضای خانواده با مشارکت هم این کار را انجام ‌می‌دادند؛ اما به مرور زمان با جایگزینی خانه‌های حیاط دار با آپارتمان‌های سر به فلک کشیده این امر نیز به قالی‌شویی‌ها واگذار شد.

رونق در هر شغلی باعث می‌شود که افراد سود جو نیز در آن ورود کنند و این ایام نیز که مردم در تکاپوی خانه تکانی و یافتن قالیشویی هستند که در سریع ترین زمان فرش های آن ها را تحویل بدهد، فرصت مناسبی برای این سودجویان است.

وقتی در این ایام قیمت‌های خدمات قالی‌شویی ها را رصد ‌کنید متوجه می‌شوید که تفاوت قیمت برخی از این مراکز خدمات قالی‌شویی تا ۵۰ درصد هم می‌رسد، برای مثال یکی از این قالیشویی‌ها عنوان کرد که هزینه شست و شوی فرش ماشینی متری ۱۰ هزار تومان، فرش دستبافت ۲۰ هزار تومان، مبلمان هر نفر ۳۵ هزار تومان و هزینه جابجایی آن نیز بین ۵۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است.

اما دیگری قیمت شست‌وشو فرش ۱۲ متری را ۱۰۰ هزار تومان، ۹ متری ۸۰ هزار تومان، شش متری ۵۰ هزار تومان بیان کرد و هزینه جابجایی را نیز با توجه به مسافت و تعداد فرش متغیر دانست و یا قالیشویی دیگری گفت که فرش ۱۲ متری با ۷۵ هزار تومان، ۹ متری ۶۰ هزار تومان و شش متری را با ۴۵ هزار تومان می‌شوید و حمل‌شان نیز رایگان است.

برای بررسی علت این تفاوت قیمت به سراغ اتحادیه قالیشویی قم رفتیم.

محمد هدایت شده، رئیس اتحادیه قالیشویی قم، با بیان اینکه نرخ شست‌وشوی فرش متری ۱۰ هزار تومان است، عنوان کرد: در حال حاضر ۸۷ قالیشویی مجاز در استان قم مشغول به فعالیت هستند که مردم در این ایام می‌توانند شست و شوی فرش های خود را به آن‌ها بسپارند.

وی با تأکید بر اینکه مردم برای انتخاب قالیشویی به هیچ عنوان از سایت دیوار استفاده نکنند، تصریح کرد: شاید برخی از قالیشویی‌هایی که در دیوار تبلیغ می‌کنند دارای مجوز هم باشند و فرش را با قیمت کمتر از ۱۲۰ هزار تومان بشویند؛ اما باید توجه کرد نوع شست و شو و نوع مواد مصرفی در شست وشو بسیار مهم است.

رئیس اتحادیه قالیشویی قم ادامه داد: برخی از قالیشویی ها نیز اقدام به پخش تراکت‌ می‌کنند؛ اما اگر قالیشویی خوب و معتبر باشد تراکت پخش نمی‌کنند؛ زیرا در این ایام قالیشویی‌ها فرصت ندارند و نیازی هم به پخش تراکت ندارند.

وی توصیه کرد: مردم شماره تماس قالیشویی‌های دارای مجوز را می‌توانند از ۱۱۸ بگیرند؛ زیرا فقط قالیشویی هایی که در ۱۱۸ ثبت شده‌اند مجاز هستند همچنین شهروندان می‌رتوانند جهت اطمینان از مجوز دار بودن یک واحد قالیشویی با شماره اتحادیه قالیشویی های قم  به شماره ۳۷۷۱۵۳۵۳ تماس حاصل کنند.

هدایت شده بیان کرد: برخی از قالیشویی ها بیان می کنند که در خیابان‌هایی مانند شهرک قدس، صفائیه، آذر و … قرار دارند که این امر صحت ندارد؛ زیرا قالیشویی‌ها در قنوات، قلعه کامکار، جعفریه، کوه سفید و حاشیه شهر قرار دارند و افراد نباید فریب اینکه قالیشویی در منطقه خاصی قرار دارد را بخورند.

وی اظهار کرد: برخی از قالیشویی‌ها به صورت دفتر فعالیت می‌کنند که این افراد کارخانه قالیشویی ندارند بلکه واسطه‌ای بین قالیشویی‌ها و مردم هستند که با تخفیف گرفتن از قالیشویی های مجاز سود کسب می‌کنند که ممکن است کارخانه‌های قالیشویی به خاطر کاهش قیمتی که به این دفاتر می‌دهند، به درستی انجام وظیفه نکنند.

رئیس اتحادیه قالیشویی قم یادآور شد: شهروندان در صورت بروز هرگونه مشکل مانند پاره شدن فرش، کثیف بودن و… می‌توانند شکایت خود را از طریق تماس با سامانه ۱۲۴ اعلام کنند و یا با شماره ۳۷۷۵۱۲۱۲ تماس بگیرند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *