بیش از ۹۰ درصد نسخ قم، الکترونیکی صادر می‌شود

سپهر اقتصاد-مدیر کل تامین اجتماعی قم با اشاره به اینکه بیمه شدگان با حفاظت از کارت ملی  و عدم ارائه آن به دیگران، از استفاده های درمانی به ناحق جلوگیری نمایند، گفت: تامین اجتماعی قم با ۸۵۰ مرکز تشخیصی درمانی مستقل و وابسته در استان طرف قرارداد است و در مطب‌ها و داروخانه‌های قم بیش از ۹۰ درصد نسخ به‌صورت الکترونیکی صادر می‌شود.

به گزارش ایسنا، علی اصغر دادخواه،  عنوان کرد: با حذف تدریجی دفترچه های تامین اجتماعی از مدار درمان و نسخه نویسی الکترونیک با استفاده از شماره ملی، امکان ثبت و نگهداری سوابق پزشکی تمامی بیمه شدگان فراهم شد و با تشکیل پرونده الکترونیک سلامت بیمه شدگان، تاثیر چشمگیری در تشخیص و درمان به موقع بیماری‌ها و مدیریت بهینه منابع نظام سلامت خواهد گذاشت.

وی افزود: با توجه به اینکه تمامی خدمات تشخیصی و درمانی با شماره ملی ثبت و ذخیره می شود، ضرورت دارد ارائه کنندگان خدمات و پزشکان به منظور جلوگیری از مخدوش شدن سوابق پزشکی و ممانعت از ایجاد سوابق غیرواقعی برای بیماران، در هنگام پذیرش و ارائه خدمت، هویت بیماران را با مشخصات مندرج در کارت ملی تطبیق دهند.

وی تصریح کرد: درج اطلاعات نادرست در پرونده سلامت نه تنها روند تشخیص و درمان بیماری را مختل و در شرایط اورژانسی مخاطره آمیز می‌کند بلکه در مراجع قانونی می‌تواند مبنای تصمیم گیری خلاف واقع نیز باشد.

دادخواه گفت: در مواردی که سوء استفاده از کارت ملی بیمه شده با اطلاع قبلی وی باشد، برابر ماده ۹۷ قانون تامین اجتماعی هر گونه خسارت مالی ناشی از این اقدام متوجه بیمه شده بوده و بیمه شده ملزم به جبران زیان وارده به سازمان خواهد بود.

مدیرکل تامین اجتماعی قم با بیان اینکه اطلاعات مربوط به انجام ویزیت، خدمات و داروهای ارائه شده به بیمار از طریق پیامک به شماره تلفن همراه بیمار ارسال می شود، گفت: به منظور پرهیز از سوء استفاده‌های احتمالی ضروری است بیمه‌شدگان با مراجعه به سایت سازمان (es.tamin.ir) نسبت به تکمیل اطلاعات فردی و ثبت تلفن همراه شخصی اقدام کنند.

وی ادامه داد: در مطب‌ها و داروخانه‌های قم بیش از ۹۰ درصد نسخ به‌صورت الکترونیکی صادر می‌شود که این رقم در آزمایشگاه‌های طرف قرارداد به بیش از ۸۰ درصد می‌رسد.

مدیرکل تامین اجتماعی قم با بیان اینکه تامین اجتماعی قم با ۸۵۰ مرکز تشخیصی درمانی مستقل و وابسته در استان طرف قرارداد است، گفت: در مراکز ملکی تامین اجتماعی ۹۹ درصد نسخ به‌صورت الکترونیکی است.

خبرنگار: سید علی رضا فقاهتی
مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
ارسال نظر