سپهراقتصاد-توانمندی‌های مدنی و قابلیت اقتصادی نیاز افراد درجامعه امروز است

 اولین جلسه دوره آموزشی مهارت‌های عمومی اشتغال، کارآفرینی و مهارت‌های زندگی به همت جهاد دانشگاهی استان و کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار شد.

به گزارش ایسنا دکتر محمد حیدری رئیس جهاد دانشگاهی استان قم در حاشیه اولین جلسه دوره آموزشی مهارت‌های عمومی اشتغال، کارآفرینی و مهارت‌های زندگی که به همت جهاد دانشگاهی و کمیته امداد امام خمینی (ره) استان در سالن اجتماعات شهید نبی لو مجتمع فرهنگی حضرت معصومه (س) کمیته امداد به صورت حضوری و با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، ضمن تشکر از مسئولان کمیته امدام امام خمینی(ره) جهت همکاری در برگزاری این جلسه، عنوان کرد: در جامعه پرآشوب امروز که تمام دنیا با آن مواجه است خیلی از بزرگان و اهل قلم و اندیشه به این فکر فرو رفتند که آینده بشر چه خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره کتاب آموزش و پرورش و دموکراسی، افزود: نویسنده این کتاب می‌گوید انسان ها در جوامع پر آشوب امروزی باید دو توانمندی اجتماعی را قطعا بیاموزند، اولین آن توانمندی های مدنی است چرا که انسان موجودی اجتماعی است و برای این که بتواند موفقیت کسب کند و استعدادهای او به منصه ظهور و بروز برسد باید ارتباط و درک متقابل نسبت به دیگر افراد جامعه را بیاموزد.

وی دومین توانمندی که افراد یک جامعه باید بیاموزند را قابلیت اقتصادی دانست و عنوان کرد: وقتی جوامع صنعتی همه به سمت تخصص گرایی حرکت کردند ما نمی‌توانیم یک فرد را همه کاره بدانیم لذا باید افراد را از سنین کودکی و از ابتدا به سمت یک تخصص سوق دهیم که انگیزه پیدا کند و استعداد فرد در یک زمینه شکوفا شود و بعد کمک کنیم که این تخصص در وجود او نهادینه شود در غیر این صورت فرد نمی‌تواند تمشیت مسائل اقتصادی خودش را در آینده به عهده بگیرد لذا وابستگی مالی و عدم بروز استعدادهای خدادادی مرتبط هستند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان گفت: برگزاری این جلسات از آن جهت است که جهاد دانشگاهی مدت ها است که به بحث مشاغل خانگی ورود پیدا کرده و مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده و امیدواریم نیروهای مستعد و دارای ایده های جدید بتوانند کسب کارهای آبرومندی را راه بیاندازند.

وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی این افتخار را دارد که مدت ها است در این طرح ها کار می‌کند، یادآور شد: اعلام آمادگی می‌کنیم که در مراکز شناسایی مشاغل مورد نیاز در سطح استان و کشور با هدف حمایت و توانمند سازی‌ها و مهارت آموزی‌ها بتوانیم این مشاغل را به بازار وصل کنیم.

در ادامه این جلسه دکتر محسن مسعودیان راد مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان با بیان اینکه جامعه هدف دوره آموزشی مهارت‌های عمومی اشتغال، کارآفرینی و مهارت‌های زندگی بسیار خوب انتخاب شده و تعداد شرکت کنندگان نشان دهنده استقبال از برگزاری چنین دوره هایی است.

وی با اشاره به رحلت حضرت زینب (س) و اینکه نقش حضرت در جریان عاشورا بسیار تأثیر گذار بوده، اظهار کرد: رهبری قیام کربلا بعد از روز عاشورا به عهده زینب (س) بود و با وجود اینکه مصیبت های زیادی را متحمل شدند در توصیف کربلا فرمودند: ما رأیت الا جمیلا و این درس بزرگی است.

مسعودیان راد افزود: در درون مشکلات فرصت‌های زیادی وجود دارد و در درون سختی ها موفقیت‌های بزرگی وجود دارد به همین دلیل با تمام معضلات و بحران های اجتماعی و اقتصادی که وجود دارد همت های بلند شما ترجمه همین سخن است.

وی با تأکید بر اینکه فقر پذیری از ناحیه استکبار جهانی ترویج فرهنگ تقدیر گرایی است، عنوان کرد: آنچه اسلام از ما می‌خواهد قدرتمندی است و نباید فکر کنیم که باید در فقر بمانیم و حضرت علی (ع) با فقر جنگید شما هم باید با تقویت توانمندی ها خود در حوزه اشتغال با فقر بجنگید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *