سپهر اقتصاد – مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم با اشاره به کاهش حجم آب ذخیره شده در سدهای استان به دلیل کمبود بارش و روند خشکسالی در ماه‌های اخیر، گفت: حجم مخزن سدهای کوچری و ۱۵ خرداد به عنوان دو سد اصلی تامین کننده آب استان، ۱۸۷ میلیون متر مکعب است.

به گزارش ایرنا، علی اصغری  تاکید کرد: بر اساس پایش صورت گرفته تا ابتدای مهرماه جاری حجم آب ذخیره شده در مخزن سد کوچری ۹۹.۷۲۳ میلیون متر مکعب و در مخزن سد ۱۵ خرداد ۸۷.۰۷۰ میلیون متر مکعب است.
وی با اشاره به کم شدن بارندگی‌ها و شرایط خشکسالی در ماه‌های اخیر، اظهار داشت: ادامه یافتن این روند موجب کاهش حجم آب ذخیره شده در مخازن سدهای کوچری و ۱۵ خرداد نسبت به سال گذشته شده‌است.
وی با بیان این که تامین آب برای قم به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص آن به سختی و با صرف هزینه‌های زیاد صورت می‌گیرد، افزود: درچنین شرایطی رعایت صرفه‌جویی درمصرف، برای تامین پایدار نیاز آبی استان برای همه بخش‌ها یک ضرورت بوده و نیازمند توجه جدی اقشار مختلف مردم است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان بارش باران و برف در موقعیت جغرافیای سدهای تامین کننده آب استان نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته‌است و این موضوع لزوم توجه به سرانه مصرف آب در قم را بیش‌ازپیش روشن می‌سازد.
وی بیان کرد: اقدام‌های لازم برای تامین آب قم در همه شرایط انجام شده‌است و امیدواریم با همراهی مردم و رعایت الگو مصرف آب توسط ایشان بتوانیم در این زمینه بهترین خدمت‌رسانی را داشته‌باشیم.
سد کوچری در هشت کیلومتری جنوب غرب شهرستان گلپایگان شهریورماه ۱۳۹۵ با هدف تأمین آب شرب درازمدت شهرهای دلیجان، ساوه، قم، خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، نیمور، سلفچگان به طور رسمی به بهره برداری رسید.
سد ۱۵ خرداد در شمال شرقی شهرستان دلیجان و در فاصله ۵ کیلومتری آن قرار دارد، این سد با حداکثر ارتفاع از کف رودخانه ۳۰.۵۴ متر و ارتفاع از روی پی ۹۶ متر، طول تاج ۳۲۰ متر و عرض آن در تاج ۱۰ متر است. حجم آب مفید آن ۱۶۵ میلیون متر مکعب می‌باشد. این سد توسط آب‌های حوزه قمرود تغذیه می‌شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *