سپهر اقتصاد-رییس اتاق بازرگانی قم در نشست بسیج تجار و فعالین اقتصادی قم گفت: استقرار واحد بسیج تجار در اتاقهای بازرگانی تعامل فعالین اقتصادی را برای تقویت و به‌کارگیری ظرفیت ها و فرصت های تضمین‌کننده توسط سپاه پاسداران، با هدف پیشرفت کشور و مانع زدایی از روند بهبود وضعیت زندگی مردم و اندیشیدن به سازندگی شایسته و در شأن میهن اسلامی را تسریع بخشیده است.

به گزارش روابط عموی اتاق بازرگانی ، ابوالفضل خاکی تصریح کرد: درصدد هستیم در تولیدات صنعتی با کمک مسئولان دستگاه های دولتی و تعامل با سازمان بسیج، بسیاری از مسائل و مشکلاتی که برای رفع آن، راهکارهایی اندیشیده نشده را با بررسی های کارشناسی حل کنیم و بتوانیم مطالبات و خواسته های بخش خصوصی در حوزه صنعت را پاسخ دهیم.
رئیس اتاق بازرگانی قم بیان کرد: در دولت سیزدهم ریاست محترم جمهور و دستگاهها روی مساله تولید در صنایع، حساسیت ویژه ای دارند و باید در کنارشان از ظرفیت های لازم برای برون رفت از مشکلات کمک بگیریم تا واحدهایی که در استان استقرار دارند نیز بتوانند مشکلات عدیده خود را رفع کنند.
وی عنوان کرد: هدف از برگزاری چنین نشست‌هایی بهره‌گیری از ظرفیت ها در رفع مشکلات است او معتقد است: در این زمینه دغدغه های زیادی وجود دارد، اگر قرار است در صنعت اتفاقات خوبی را شاهد باشیم نیاز داریم کارخانه ها موفق به تامین ارز و خرید ماشین الات و تجهیزات باشند.
خاکی خاطرنشان کرد: امروزه بسیاری از تجهیزات در کارخانه ها و واحدهای صنعتی فرسوده شده و باید نوسازی شوند و امیدواریم بتوانند با تخصیص ارز ماشین آلات جدید در طرح توسعه خود را خریداری کنند
عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران ادامه داد: با توجه به اینکه امروزه ارتباطات گسترده ای با کشور چین به عنوان قطب اقتصادی دنیا و تامین کننده عمده نیازها از نظر ماشین آلات و تکنولوژی داریم و بیش از 40 میلیارد دلار در سال معاملات اقتصادی ما با این کشور انجام می شود میتوانیم این ظرفیت خوب به وجود آمده را گسترش دهیم.
این فعال اقتصادی افزود: خوشبختانه در این زمینه ترازمان مثبت است و بیشتر به صادرات کالا می‌پردازیم و نفت و گاز و میعانات گازی را صادر و در قبالش کالا وارد می کنیم.
وی بیان کرد: در این معاملات، کشور اول ما چین است که بازرگانان زیادی در صادرات فرش و تولیدات استان در کشور چین موفق شده اند دفتر دائمی تأسیس کنند و امروزه فرش قم، جایگاه ویژه خود را به خصوص در پکن پیدا کرده است به گونه ای که چند نمایندگی در پکن ایجاد شده و برخی از بازرگانان استقرار دائمی در این کشور را دریافت کرده اند تا بتوانند اهداف صادراتی این محصول را محقق کنند.
خاکی در نشست بسیج تجار مطرح کرد: چین امروزه ظرفیت مهمی در صادرات و واردات ایجاد کرده و مشتری اول ما برای فرش قم، چین است و با همه مسائلی که آمریکا و عوامل غربی ایجاد کرده اند توانسته ایم با استفاده از این ظرفیت بخش زیادی از تحریم ها را خنثی کنیم.
وی تأکید کرد: در حال حاضر بسیاری از مواد اولیه و ماشین آلات را از چین خریداری می کنیم و کشورهای اروپایی خدمات کمتری به ما می دهند و تقریبا تمامی تسهیلاتی را که ایجاد شده بود تا حد زیادی کمرنگ شده است و در برخی موارد به کلی قطع شده اند.

رئیس اتاق بازرگانی قم تصریح کرد: در گذشته از طریق کشورهای اروپایی می توانستیم ماشین آلات و تجهیزات را 5 ساله به صورت فایناس و سود 4 درصد خریداری کنیم که به طور کلی چنین شرایطی وجود ندارد و اگر بخواهیم تجهیزاتی را وارد کنیم از طریق تسهیلات با سود کلان امکان پذیر است که این مطلوب بخش صنعت نیست.

وی خاطرنشان کرد: امروزه بانک ها با سپرده گذاری 30 درصد از ما ضمانت می گیرند و ارزی که برای خودمان در صادرات است را باید سپرده بگذاریم و با آن مواد اولیه وارد کنیم، در واقع گرفتاری‌های صادرکنندگان و واردکنندگان در سیستم بانکی بیشتر شده است و امکان ورود مجدد سرمایه گذاری برای توسعه کاهش قابل توجهی داشته است و کاهش سرمایه کمک به تولید نخواهد بود.
ابوالفضل خاکی ادامه داد: در واقع راه را برای سرمایه گذاری بسته شده است و دوستان در این عرصه مسائل زیادی روبه رو شده اند و مواد اولیه با پیچیدگی های زیادی وارد می شود در حالی که قبلا با سود 4 درصد و شرایط مطلوب خریداری می شد، این در حالی است که امروزه واحد های تولیدی با سود 28 درصد از بانکها تسهیلات دریافت م…

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *