دانشگاه حضرت معصومه(س)به سمت کارآفرینی حرکت می‌کند

سپهر اقتصاد- سرپرست دانشگاه حضرت معصومه(س) گفت:دانشگاه حضرت معصومه (س) با اینکه دانشگاهی جوانی است اما رشته‌های جدیدی بر مبنای ظرفیت‌ها ایجاد کرده تا به سمت دانشگاه جامعه‌محور و کارآفرین حرکت کند.

به گزارش  دانشگاه حضرت معصومه (س)، نسرین صادق زاده در نشستی با مسوولان بسیج سازندگی استان قم، به حضور دانشجویان در این دانشگاه از اقصی نقاط کشور و حتی روستا های دور دست و کمتر برخوردار اشاره کرد و با بیان لزوم توانمند شدن آنان و کمک به کسب و کار های خانگی اظهار داشت: این دانشگاه از ظرفیت های زیادی برای افزایش توانمندی های بانوان و ایجاد اشتغال برای آن عزیزان برخوردار است.

سرپرست دانشگاه حضرت معصومه (س) دست یابی به این هدف را مستلزم حمایت های وزارت علوم، دستگاه های مرتبط و سازمان های مردم نهاد دانست و عقد تفاهم نامه با سازمان بسیج سازندگی را به عنوان اقدام ارزشمندی در راستای ایفای نقش برای شناسایی استعدادها و افزایش اشتغال بانوان عنوان کرد.

صادق زاده از تسهیل و بستر سازی برای فرصت های مطالعاتی اساتید دانشگاه به عنوان یکی از مهمترین مفاد این تفاهم نامه یاد کرد و گفت: فعالیت های پژوهشی کاربردی اساتید در قالب ارتباط با بسیج سازندگی، ارتباط میان این دو سازمان را استحکام می بخشد.

رییس سازمان بسیج سازندگی استان قم نیز در این نشست، بسیج سازندگی را سازمانی با ماهیتی اجرایی توصیف و تشریح کرد: فعالیت بسیج سازندگی مباحث مربوط به عمران و زیرساخت، کارآفرینی و اشتغال زایی ، فعالیت های فرهنگی است.

 محمود داوود آبادی، بسیج سازندگی را یکی ازبازوان نظام برای خدمت رسانی و احسان به مردم معرفی کرد و افزود: ارتباط با مراکز علمی کمک می کند که این احسان و خدمت رسانی بر اساس مبانی علمی باشد.

وی  از برنامه ریزی های دانشگاه حضرت معصومه (س) و توجه به بانوان قدردانی کرد و تصریح کرد: موضوعاتی که در حال حاضر در این دانشگاه به صورت تخصصی و علمی پیگیری می شوند نیازهای واقعی جهش تولید هستند.

وی با اشاره به لزوم استعداد یابی به عنوان اولین مرحله در فرایند تولید اظهار داشت: شناسایی، شبکه سازی و توانمندسازی در مقوله ی تولید مسئله مهمی است که در این مجموعه به صورت علمی و دقیق یه آن پرداخته شده است.

رییس سازمان بسیج سازندگی بیان داشت: تولید کنندگان باید بیاموزند که چگونه به صورت علمی به مباحث تامین و زنجیره ارزش ورود کنند و دانشگاه می تواند نقش بسیار مهمی در این مورد ایفا کند.

داوود آبادی تلفیق نگاه علمی به مسئله تولید در دانشگاه ها و توان اجرایی در بسیج سازندگی را ارزشمند دانست و گفت: این همکاری می تواند راه گشای بسیاری از موانع در مسیر اشتغالزایی و رونق تولید در کشور باشد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری نیز در دانشگاه حضرت معصومه (س)، وجود دانشگاه های تک جنسیتی را از توصیه های مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید دانست و اظهار داشت: خانواده ها حق دارند تا فضای دانشگاه برای ادامه تحصیل دخترانشان را مطابق با ارزش های اعتقادی خود انتخاب کنند.

حجت الاسلام محمدرضا آخوندزاده آمار پایین مسائل انضباطی و آمار بالای قبولی دانشجویان در مقاطع بالاتر تحصیلی را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: این آمار بیانگر آثار مثبت وجود دانشگاه های تک جنسیتی خصوصا دانشگاه های ویژه بانوان است.

وی افزود: مهم ترین وظیفه این دانشگاه این است که دخترانی را تربیت کند که در آینده مادران خوبی باشند و بتوانند نقش های اجتماعی خود را به خوبی ایفا کنند.

همچنین در این نشست دانشگاه حضرت معصومه(س) و سازمان بسیج سازندگی قم به منظور هم افزایی علمی و اجرای فعالیت ها با محوریت کارآفرینی و اشتغال زایی، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

مطابق این سند، دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه حضرت معصومه (س) با پیگیری و برنامه ریزی و ارتباطات درون و برون سازمانی در راستای اهداف این تفاهم نامه همچون استفاده بهینه از منابع و ظرفیت‌ها و توانائی‌های علمی و فنی جهت تقویت و توسعه سرمایه‌گذاری بین دانشگاه و صنعت، کمک به معرفی، توسعه و تجاری سازی خدمات و محصولات علمی و فناورانه اساتید و دانشجویان دانشگاه حضرت معصومه (س)، ایجاد بستری برای گذراندن فرصت مطالعاتی اساتید این دانشگاه و تبادل اطلاعات و تجربیات در حوزه کارآفرینی و ایجاد اشتغال، اهتمام خواهد داشت.

همچنین بر اساس این تفاهم نامه، بانوان کارآفرین سطح استان قم به دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه حضرت معصومه (س) به منظور گذراندن دوره های مشاوره و آموزش کارآفرینی به منظور اخذ گواهی کارآفرینی معتبر که مورد تأیید بسیج سازندگی نیز می باشد معرفی خواهند شد.

تشکیل و راه‌اندازی گروه‌های مختلف جامعه جهت تشکیل کسب‌وکارهای کوچک و متوسط در زمینه‌های مختلف با حمایت علمی و هم افزایی اعضای هیأت علمی دانشگاه با گروه های مذکور از دیگر دستاوردهایی است که در قالب این تفاهم نامه دست یافتنی خواهد بود./

خبرنگار: سید علی رضا فقاهتی
مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
ارسال نظر