دو هزار و ۵۰۰ سازه آبخیزداری در قم احداث شد

سپهر اقتصاد - معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم با اشاره به اینکه اکنون مدیریت و کنترل سازه‌های آبخیزداری به‌عنوان اولویت دنبال می‌شود گفت: تا به امروز دو هزار و ۵۰۰ سازه آبخیزداری در قم احداث شده که ظرفیت کنترل سیلاب برخی از این سازه‌ها نیز تکمیل شده است. 

به گزارش  روابط عمومی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری قم، هادی دهقانی در رزمایش ستادی پدافند غیرعامل و مدیریت بحران استان با بیان اینکه سازه‌های آبخیزداری اگر درست مدیریت نشود می‌تواند باعث ایجاد خطر شود اظهار کرد: در این رزمایش ما سازه‌های آبخیزداری و مخاطره‌های طبیعی و انسانی پیش رو در هنگام بروز سیلاب را بررسی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه امسال این رزمایش برای نخستین بار در استان درحال برگزاری است تصریح کرد: امیدواریم نقاط ضعف را شناسایی کرده و در رزمایش‌های آینده شاهد رفع آن‌ها باشیم.

معاون منابع طبیعی قم با بیان اینکه وظیفه ذاتی آبخیزداری، کنترل سیل و رسوب است گفت: وظیفه سازمانی ما پیشگیری از خطر سیل نیست بلکه ما به دنبال اجرای رزمایشی هستیم تا بتوانیم از خطرات احتمالی پیشگیری کنیم اما سیل و اتفاقات ناشی از آن بر عهده دیگر دستگاه‌هااست.

وی با بیان اینکه سازه‌های آبخیزداری از دهه ۷۰ در استان قم احداث شده است گفت: سال‌های نخست با توجه به امکاناتی که بود، سازه‌های زیادی احداث نشد اما اکنون تعداد سازه‌ها افزایش قابل توجهی داشته است و باید به مرحله کنترل و مدیریت این سازه‌ها ورود کنیم.

دهقانی با بیان اینکه شرح خدمات مشخصی را برای سازه‌ها درنظر گرفته‌ایم افزود: دو هزار و ۵۰۰ سازه آبخیزداری در استان قم احداث شده و حجم کنترل سیلاب برخی از این سازه‌ها اکنون تکمیل است.

در پایان رزمایش، مدیران و مسئولان استانی با حضور در حوضه آبخیز ونارچ از سازه‌های آبخیزداری بازدید کردند.

ونارچ از توابع بخش مرکزی قم و در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی مرکز این استان قرار دارد./

خبرنگار: سید علی رضا فقاهتی
برچسب ها

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
ارسال نظر