سپهر اقتصاد- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از راه‌اندازی آزمایشگاه اختصاصی سلولی و مولکولی در مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب، جهت شناسایی و پایش ویروس کرونا به روش PCR به منظور بررسی وضعیت ویروس کرونا در شبکه‌های آب و فاضلاب خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، دکتر علی جان صادق پور  با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: پایش و اندازهگیری این ویروس در شبکههای آب و همچنین پساب خروجی تصفیه‌خانه‌های  فاضلاب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد.

وی با اشاره به اهمیت اطمینان از سلامت آب شرب و همچنین پسابی که وارد محیط زیست میشود، اظهار داشت: با شناسایی و اندازهگیری مقدار ویروس کرونا، می‌توان ظرفیت مناسبی برای پیش‌بینی میزان شیوع بیماری در مناطق شهری به دست آورد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با تأکید بر اینکه بررسی وضعیت ویروس کرونا در شبکه‌های آب و فاضلاب  برای سازمان‌های متولی بهداشت از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: در همین راستا آبفای استان اقدام به راه‌اندازی این آزمایشگاه جهت شناسایی این ویروس در آب و فاضلاب کرد.

وی با بیان اینکه روشPCR   به تشخیص مولکولی ماده ژنتیکی ارگانیسمها در آب میپردازد، اذعان داشت: این روش دارای مزایای منحصر به فردی است که از آن جمله می‌توان به دقت و سرعت بسیار بالاتر نسبت به روش‌های متداول آزمایشگاهی اشاره کرد.

دکتر صادق پور در ادامه تاکید کرد: با توجه به آزمایش‌های انجام شده بر روی نمونه‌های آب و پساب، تاکنون هیچ گونه آلودگی از لحاظ ویروس کووید ۱۹ مشاهده نشده است.

وی در پایان با اشاره به نظارت کامل و دقیق بر روی سلامت و بهداشت آب تصریح کرد: روزانه آزمون های مختلف میکروبی، فیزیکی وشیمیایی و کلرسنجی به منظور اطمینان از سلامت آب بر روی شبکه و تاسیسات انجام می­شود ضمن اینکه حساسیت  بر روی سلامت آب از زمان شیوع بیماری کرونا افزایش یافته است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *