سجامی شدن، شرط شرکت در انتخابات سرمایه‌گذاری سهام عدالت

سپهر اقتصاد- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی قم با بیان اینکه سجامی شدن شرط شرکت در انتخابات شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت است گفت: در حال حاضر حدود ۶۰ درصد مردم استان قم، دارای کد بورسی هستند.

به گزارشایرنا، عادل علیپور  با اشاره وضعیت بورسی مردم قم افزود: تعداد کل سهامداران استان قم، ۶۹۴ هزار و ۶۷۵ نفر است که با ابلاغ دستورالعمل آزادسازی سهام عدالت، ۲۹۲ هزار و ۹۴۷ نفر (معادل۴۲درصد) سهامدار مستقیم و ۴۰۱ هزار و ۷۲۸ نفر (معادل ۵۸درصد) سهامدار غیرمستقیم می باشند.

وی گفت: سهامدارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب نمودند، عضو شرکت سرمایه گذاری استانی هستند.

علیپور خاطرنشان کرد: برای انتفاع سهامداران روش غیرمستقیم، نیاز بود شرکت سرمایه گذاری استانی بتواند شرایط پذیرش در بورس را فراهم نماید. شرکت سهامی عدالت استان قم با تسریع در انجام فرآیند افزایش سرمایه، صورتهای مالی حسابرسی شده و سایر مدارک مورد نیاز سازمان بورس، در تاریخ ۹۹/۵/۲۵ ، به عنوان دومین شرکت سرمایه گذاری استانی با نماد «وسقم» در فهرست بازار بورس قرار گرفت.

وی برخی از شرکت های مطرح استان قم که در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده اند را مورد توجه قرار داد و گفت: ایران مرینوس، معادن منگنز ایران و عطرین نخ قم، از جمله بزرگترین شرکت های استان هستند که در بورس پذیرفته شده اند.

علیپور یادآور شد: کل حجم سرمایه این ۳ شرکت بزرگ، به مبلغ یک هزار و ۳۴ میلیارد ریال است. این در حالی است که ارزش سرمایه اولیه شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت قم، بیش از ۵ هزار و ۲۳۱ میلیارد تومان می باشد.

وی میزان دارایی تقریبی سهامداران عدالت مردم قم در بورس را مورد توجه قرار داد و افزود: میزان دارایی سهامداران عدالت در استان قم، بیش از ۷ هزار میلیارد تومان است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی قم تعداد کارگزاری های بورسی در این استان را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: در حال حاضر تعداد ۳۴ کارگزاری در قم فعالیت دارند.

وی اهمیت انتخاب هیات مدیره سهام عدالت را مورد توجه قرار داد و گفت: انتخابات هیات مدیره شرکتهای سرمایه گذاری در نوع خود و در واقع، بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور، بعد از انقلاب به شمار می رود.

علیپور ادامه داد: حساسیت مساله در این است که مقرر شده تعداد ۵ نفر به عنوان هیات مدیره این شرکت، انتخاب شوند و برای مدیریت سرمایه و نحوه سرمایه گذاری اقدام و تصمیم گیری نمایند. همانطور که اشاره شد، سرمایه ثبتی شرکت سرمایه گذاری استان قم بیش از ۵ هزار و ۲۳۱میلیارد تومان است که براساس مصوبه شورای عالی بورس، هیات مدیره این اختیار را دارد تا میزان ۳۰ درصد سرمایه را در پروژه های پربازده اقتصادی سرمایه گذاری کند.

وی اضافه کرد: این رقم حدود ۱۵۶۰ میلیارد تومان است که چندین برابر بودجه سنواتی استان می باشد و از این حیث با اهمیت است و در صورت عملکرد موفق شرکت، حد نصاب ۳۰ درصد با مجوز شورای عالی بورس، قابل افزایش می باشد.

وی ادامه داد: مشارکت بالای سهامداران و انتخاب افراد کارآمد، توانمند، دارای حسن سابقه، متخصص و متعهد در ترکیب هیات مدیره در بهبود ارزش سهام سهامداران استان منعکس خواهد شد. به عبارتی انتخاب هیات مدیره سهام عدالت در میزان سود و زیان شرکت های سرمایه گذاری استانی و حتی سرنوشت اقتصادی استان ها اثرگذار خواهد بود.

وی الزامات حضور و شرکت در انتخابات هیات مدیره را یادآور شد و بیان کرد: مدیریت سهام افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند به شرکتهای سرمایه گذاری استان ها، که هیات مدیره آن را خود سهامداران انتخاب خواهند کرد، واگذار می شود. براین اساس سهامداران روش غیرمستقیم، برای برخورداری از منافع و مزایای سهام عدالت و امکان شرکت در انتخابات الکترونیکی اعضای هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری استانی، باید سجامی شوند. سهامداران می توانند با مراجعه به سامانه سجام به نشانی www.sejam.ir و یا دفاتر پیشخوان دولت نسبت به سجامی شدن و احراز هویت اقدام نمایند.

علیپور گفت: طبق اعلام سازمان بورس  تا روز نهم اسفند ماه سال جاری، حدود ۲۲۶ هزار و ۷۵۰ نفر یعنی ۵۶.۴ درصد از سهامداران غیرمستقیم استان در سامانه سجام ثبت نام کرده اند و ۱۷۴ هزار و ۹۷۸  نفر هنوز سجامی نشده اند و این افراد نمی توانند در انتخابات هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری استانی که در تاریخ ۲۳ اسفندماه برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

وی تاکید کردکرد: از تمامی سهامداران روش غیرمستقیم استان قم تقاضا داریم در فرصت زمانی باقی مانده ضمن اقدام برای ثبت نام در سجام، در بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور، با حساسیت بالا، نقش آفرینی و مشارکت نمایند.

به گفته وی، طبق اطلاعیه سازمان بورس و اوراق بهادار، کلیه داوطلبینی که واجد شرایط عضویت در هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری بودند، باید با توجه به شرایط تعیین شده برای داوطلبین، در سامانه ستان (سامانه تبادلات اطلاعات نهادهای مالی) ثبت نام می کردند.  اطلاع رسانی های لازم صورت گرفت و بیش از ۴۰ نفر نامزد هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری استانی بودند که داوطلبینی که شرایط اولیه را احراز داشتند، به سازمان بورس معرفی شدند و مقرر است، صلاحیت داوطلبان استانی، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی و اعلام شود.

وی اظهار داشت: مشخصات و خلاصه ای از رزومه و سوابق کاری داوطلبان تائید صلاحیت شده ، در سایت dima.csdiran.ir قابل مشاهده برای سهامداران و رأی دهندگان خواهد بود و مجمع عمومی انتخابات هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری استان قم نیز، در تاریخ شنبه ۲۳ اسفندماه به صورت الکترونیکی به نشانی تارنما ؛( dima.csdiran.ir) برگزار می شود.

علیپور در پایان گفت: از همه صاحبان سهام عدالت به روش غیر مستقیم دعوت می شود در جلسه مجمع الکترونیکی حضور یابند و با انتخاب صحیح خود، صیانت از دارایی های سهامداران را به افراد صالح، امانت دار، متعهد و متخصص بسپارند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های تصویری
آرشیو ماهنامه