سپهر اقتصاد-  دبیر خانه کشاورز استان قم گفت: عدم اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم در شرایط کنونی خسارات زیادی را برای کشور به دنبال خواهد داشت.

علی مؤمن در برنامه صبحانه  صداو سیمای قم گفت: در زمان جنگ تحمیلی در کمیته توزیع سوخت، علوفه، پشتیبانی جبهه های جنگ، خدمات ماشین آلات و … فعالیت داشتم و پس از آن در زمینه کشاورزی فعالیت خود را آغاز نمودم. در حال حاضر نیز به عنوان یکی از کشاورزان استان قم در این عرصه مشغول به فعالیت هستم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی قم، دبیر خانه کشاورز قم  با اشاره به اینکه در حال حاضر محصولاتی از جمله جو، گندم، یونجه و سبزی را مشغول به کشت و بهره ‌برداری است گفت: متاسفانه سن کشاورزان در کشور بالای ۵۰ سال است و جوانان به دلیل عدم بازدهی سرمایه و سود اقتصادی پایین علاقه‌ای به ورود در این حرفه نداشته اند.

وی معتقد است: کشاورزی شغلی همراه با استرس است مثلاً کشت گندم که جزو سبد غذایی اکثر مردم جهان است بین زمان کشت و برداشت آن ۸ و ۹ ماه فاصله است و سرمایه باید در خاک بماند تا اگر اتفاقات طبیعی مثل باران های سیل آور، حشرات و آفات به آن آسیبی نرساند به عمل بیاید و کشاورز مایحتاج خود را از طریق فروش آن به دست آورد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم اظهار داشت: کشاورزی شغل سختی است به طوریکه در پایان فرایند کشت و پس از برداشت انتظار کشاورزان برای خرید دولت با سود بسیار پایین از آنها شرایط مطلوبی را برای کشاورزان فراهم نکرده است و این باعث شده تا در حال حاضر جوانان به این عرصه ورود نکنند.

این فعال بخش خصوصی در بخش دیگری گفت: دولت نمی‌تواند با دستور و اهرم فشار گندم کشاورزان را خریداری کند و تعیین قیمت مناسب و پرداخت به موقع وجه گندم به کشاورزان دو راهکاری است که کشاورزان را ترغیب به تحویل گندم تولیدی به دولت می‌کند ولی متاسفانه در عمل اینگونه اتفاق نمی افتد.
او ادامه داد: عدم اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم در شرایط کنونی خسارات زیادی را برای کشور به دنبال خواهد داشت

وی با اشاره به اینکه بزرگترین مشکل کشاورزی کشور در حال حاضر عدم برنامه ریزی صحیح است افزود: متاسفانه با ندادن حقابه های قانونی در کل کشور مردم به چاه‌های غیرمجاز پناه برده اند و بر کیفیت تغذیه مردم نیز این مسئله تاثیر گذاشته است.
عضو شورای مرکزی خانه کشاورز کشور با بیان اینکه ۴ میلیون کشاورز در کل کشور وجود دارد ادامه داد: کمک دولت به کشاورزان می‌تواند دغدغه‌های آنها را برطرف کند به نحویکه ترکیب علم و تجربه در کشاورزان عملکرد محصولات را نیز افزایش میدهد

وی بیان کرد: دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی باید با سپری کردن وقت و دانش در کنار تجربه و زمین کشاورزی علم حصولی و حضوری خود را افزایش دهند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *