سپهر اقتصاد- عضو اتاق بازرگانی استان قم گفت: بازار تشنه نیروهای متخصص و ماهر است

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی قم ، علی آقاجانی عضو هیات مدیره گروه شیمیایی ثنا در برنامه صبحانه صدا و سیمای قم یا اشاره به اهداف این گروه صنعتی  اظهار داشت: این گروه شامل چند شرکت زیرمجموعه است که قدیمی ترین آن صنایع لاستیک ث ث است که تاسیس آن به 70 سال قبل بر می گردد .
وی افزود: این صنعت توسط پدر بزرگ بنده، مرحوم حاج محمد آقاجانی تاسیس شد و ادامه مسیر نیز توسط پدرم، حاج حسن آقاخانی انجام شد و من نسل سوم این صنعت هستم و مسیر کارآفرینی را در کنار پدر و برادر ادامه می دهیم و از تجربیات ایشان استفاده می کنیم.
وی بیان کرد: تحصیلات من دکترای مهندسی پلیمر است و در این رشته تخصص لازم را کسب کرده ام، در این خصوص تحصیلات عالی در رشته های مربوط به صنایع، صد در صد در رشد و توسعه تاثیر دارد و اگر در مورد شغل و کارمان، تحصیلات مرتبط داشته باشیم شانس مهمی است.
آقاجانی در این باره عنوان کرد: در دهه 60 ترافیک سنگینی برای وود به دانشگاهها و مراکز علمی وجود داشت و اینکه خود فرد در زمینه علائق که سابقه ای دارد تحصیل کند دارای تاثیر بیشتری است  و معتقدم این همسویی در زندگی شخصی من یک اتفاق بسیار بزرگی است.
وی در مورد کارآفرینی بعد از تحصیلات تصریح کرد: در این رابطه مسیر کوتاهی وجود ندارد و اگر بخواهیم شغل خوبی پیدا کنیم باید مهارت های لازم را کسب نمائیم؛ در این خصوص ابتدا به خانواده ها پیشنهاد می کنم که با توجه به اینکه به اندازه کافی رشته های مختلف وجود دارد اجازه بدهند فرزندان براساس استعداد ها دست به انتخاب رشته بزنند.
این کارآفرین نمونه با بیان اینکه کسب مهارت در کنار تحصیلات، رکن مهمی در اشتغال زایی است خاطرنشان کرد: باید از همه ظرفیت ها در جهت رشد و توسعه استفاده کرد و خانواده ها نیز اجازه دهند فرزندان در زمینه ای که استعداد دارند وارد شوند.
وی اظهار داشت: دومین مساله این است که راه پیشرفت، فقط از طریق دانشگاه نیست و همان طور که رهبری فرمودند قرار نیست همه به دانشگاه بروند بلکه باید از همه ظرفیت ها استفاده کرد.
آقاجانی گفت: در کشورهای پیشرفته بسیاری از مسئولیت ها بر عهده افراد با دیپلم است و فقط دانشگاه، پلی برای موفقیت نیست، شروع این مساله از خانواده است و فرزندان باید برای ورود به بازار کار به سمت استعداد ها بروند.
وی افزود: همچنین باید حتما همراه با دانشگاه، مهارت های دیگری را یاد بگیرند و در حین تحصیل، تجربیات زیادی کسب کنند، در این باره دوران کارشناسی بسیار مهم است و باید یک سری از مهارت ها را برای ورود به بازار کار فراهم کنیم.
این کارآفرین نمونه در مورد برخی از مهارت ها بیان کرد: برای نمونه یاد گرفتن زبان خارجی یک مهارت بسیار مهم است همان طور که می گویند زبان جدید، زندگی جدید است، اگر ده سال پیش زبان انگلیسی بسیار مهم بود امروز باید دو زبان را یاد بگیریم تا حرفی برای گفتن داشته باشیم.
وی عنوان کرد: زمانی می گفتند اگر به علوم کامپیوتر وارد نباشیم، نمی توانیم پیشرفت کنیم، امروز فرزندان ما باید فراتر از علوم اولیه با کامپیوتر آشنا باشند و با نرم افزارهای حرفه ای و وبسایت های تخصصی کار کنند.
آقاجانی تصریح کرد: امروز فضای جدیدی به نام فضای مجازی وجود دارد که هم فرصت و هم تهدید است و باید یاد بگیریم چگونه زندگی کنیم، برای فرا گرفتن کار در فضای مجازی باید با نرم افزارهای نوین آشنا باشیم و حتما برای خودمان روزمه کاری تهیه کنیم.
وی تاکید کرد: همچنین جوانان تحصیل کرده باید در زمینه تخصصی در گروههای بین المللی حضور داشته باشند و به دانشگاه خودشان بروند و از اساتید استفاده کنند تا به علمشان افزوده شود و وقتی که زمان تحصیل شان تمام شود وارد بازار کار شوند و با دانش روز در هر عرصه ای موفق باشند.
عضو اتاق بازگانی استان قم خاطرنشان کرد: امروز بازار، تشنه نیروهای متخصص و ماهر است و از طرفی نیروی متخصص و ماهر کمی در رشته مرتبط وجود دارد، در این باره مسائلی را با وزیر کار و تعاون مطرح کردیم.
وی اظهار داشت: در کشور صنایع و شرکت ها نیازمند نیروهای ماهر و متخصص هستند، امروز بیکاری پنهان بیش از بیکاری آشکار در جامعه دیده می‌شود، بدین صورت که فردی با مدرک بالاتر، شغلی در سطح پایین تری  قرار دارد و فرد دیگری در کاری مشغول است که تخصص لازم را ندارد.
آقاجانی گفت: می توانیم با یاد گرفتن مهارت ها و دوره ها در تحصیل، بیکاری پنهان را کاهش دهیم، در حال حاضر شرایط کشور به گونه ای است که به ایده ها احترام می گذارند و یک موضوعی که اخیرا در کشور راه افتاده این است که اساتید از دهه های گذشته دارند بر شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها و شتاب دهنده ها ارزش گذاری می کنند.
وی افزود: در حال حاضر اگر کسی بخواهد در زمینه ای فعالیت کند، ایده هایش، گم نمی شود و شرکت‌های شتاب دهنده ای هستند که در این باره فعالیت می کنند، اخیرا نیز یکی از شرکت های شتاب دهنده، همه ایده پردازان کشور و صاحبان صنایع را در شهرک شکوهیه و دیگر شهرک ها دعوت کره بود و افرادی که صاحبان ایده بودند آن را مطرح می کردند و صاحبان ثروت به بررسی می پرداختند، این مسیری است که همه کشورهای موفق در دنیا دارند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *