سپهر اقتصاد-شب گذشته انتشار بوی نامطبوع در جنداب اهالی این روستا را آزرده کرد.

روستای جنداب از توابع بخش سلفچگان طبق گزارشات مردمی شب گذشته شاهد انتشار بوی نامطبوع و آزار دهنده بود .

اهالی این بوی نامطبوع را شبیه به گاز و کلم فاسد حس کرده اند و تاکنون منشا نهایی و اصلی این بو مشخص نشده است.

عباس جعفری،پژوهشگر و کارشناس محیط زیست در این باره گفت:با توجه به گزارشات مردمی مبنی بر این که بوی آزار دهنده انتشار یافته در روستای جنداب شبیه به گاز و کلم فاسد همراه با احساس تهوع و سردرد شدید بوده است به احتمال بسیار بالایی این بو حاصل از متصاعد شدن ترکیبات «مرکاپتان» بوده است که به دلیل بروز مشکل فنی در خطوط مواصلاتی و نشتی مخازن واحد‌های صنعتی آلاینده در این منطقه بوده است و باید منتظر اعلام نظر نهایی از سوی کارشناسان سازمان محیط زیست و اقدام توسط اداره کل محیط زیست قم باشیم.

وی  ادامه داد:اگر واحد آلاینده جهت جلوگیری از انتشار آن سریعا اقدامی صورت ندهد اداره کل محیط زیست قم می‌تواند با اعمال ماده ۶۸۸ یعنی اقدام علیه بهداشت و سلامت عمومی موضوع را به دادستانی قم ارجاع دهد.

این کارشناس محیط زیست عنوان کرد:در حالی که آلودگی هوا سال هاست گریبان گیر اهالی سلفچگان و به خصوص روستای جنداب شده است، بوی نامطبوع عارضه جدید توسعه واحد‌های صنعتی آلاینده در این منطقه است.

وی اظهار کرد:انتشار بوی نامطبوع طبق قانون هوای پاک مصوب ۱۳۹۶ یکی از آلاینده‌های هوا است که تاثیرات نامطلوبی بر سلامت سکونتگاه‌های انسانی منطقه و محیط زیست می‌گذارد؛ لذا طبق قوانین و مقررات هیچ واحد صنعتی مجاز به انتشار بوی نامطبوع نیست و واحد‌های صنعتی باید در جهت کنترل بو دقت و نظارت لازم را به عمل آورند. متاسفانه در فصول سرد این نوع آلودگی با پدیده وارونگی هوا درهم می‌پیچد و وضعیت را در مناطق تحت تاثیر بحرانی می‌کند.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *