سپهر اقتصاد- 

زهره مهر نوروزی: خبرنگار حوزه گردشگری

دوسال پیش بود که ویروس کرونا نحس و نامبارک متولد شد به سرعت تکثیر شد ودر کوتاه ترین زمان ممکن همه جا منتشر شد، اخبار ابتلا و فوت بیماران کرونایی همه را کلافه کرده است، هم اکنون موج پنجم کرونا را سپری می کنیم، تاکنون طبق آخرین آمار 222میلیون 588هزار نفر به این ویروس مبتلا شده اند که 4میلیون و 589هزارو 180نفر جان خود را در اثر ابتلا به این ویرس مرگ بار از دست داده اند، در کشور ما تا به امروز تعداد 5 میلیون و156هزارو986 نفر در ایران به این ویروس مبتلا شده‌اند که از این تعداد، 4میلیون و394هزارو 83 نفر بهبود یافته و متاسفانه 111هزارو 257 نفر جان خود را از دست داده‌اند. این قاتل میکرونی به صغیرو کبیر رحم نمی کند. درموج پنجم کرونا همچنان بیمارستان های قم مملو از بیماران کرونایی بد حال است که مجبور به بستری شده اند.

سال 1397 در اولین جلسه مجمع سلامت استان، معاون وزیر بهداشت دولت دوازدهم گفت برای رفاه و آسایش همراهان بیمار در محوطه بیمارستان یا و نزدیک آنجا همراه سرا می سازیم و تا کنون نیز 85همراه سرا ساخته شده است. دوسال از آن خبر می گذرد اما در قم حتی یک نمونه همراه سرا ساخته نشده است .
سری به یکی از بیمارستان های قم زدیم، جایی که تعداد زیادی از بیماران کرونایی بستری بودند، اینجا اگر سر ظهر می آمدیم خبری از همراهان نبود، اما عصر هنگام و یا نزدیک طلوع خورشید اینجا باشید با انبوه همراهانی مواجه می شوید که ساکن روستاهای وبخش های قم هستند که ابتلای عزیزانشان به کرونا آنها را به اینجا کشانده است و جایی بهتر برای استراحت و اقامت به جز چمن های محوطه بیمارستان نیست.
طبق گفته رابط خبری علوم پزشکی قم در کنار هر بیمار کرونایی یک همراه مجهز به لباس گان حضور دارد که خدمات به این همراه را بیمارستان بر عهده دارد، اما بقیه همراهان نیازی به حضورشان در بیمارستان نیست جدا ازاینکه سرویس بهداشتی و نماز خانه درمحوطه همه بیمارستان ها وجود دارد و از این نظر هم مشکلی وجود ندارد. گفته های وی قانع کننده بود، بیمارستان دروظیفه خودش کوتاهی نکرده بود. اما درخصوص بستگان بیمار که مشخص است بیشتر از روی دلواپسی و برای قوت قلب همراهان دراین شهر مانده اند. جایی مناسبی برای استراحت ندارند.
اما قم شهرهمیشه میزبان است، ما به حضور مهمان در این شهر خو گرفته ایم، قم شهر زائرسراهاست، نباید همراهان بیمار دراین شهر به حال خود رها شوند. زیبنده این شهر نیست چمن بیمارستان ها محل اقامت همراهان بیماران کرونایی باشد از هتلداران انتظاری نیست چون درطی یک سال و نیم گذشته کرونا به کسب و کار آنها آسیب های جدی زده است، اما کاش در این موقعیت خیرین ، موسسات خیریه و زائر سراها دست به کار شوند و با ارائه خدمات به همراهان بیماران کرونایی که مهمان قم هستند چهره خوبی را ازاین شهر در ذهن آنها باقی بگذارند.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *