سپهر اقتصاد- رئیس اتحادیه لبنیات فروشان استان قم گفت: به دلیل افزایش قیمت شیر، عرضه و تقاضا کم و به تبع آن بازار لبنیات راکد شده‌است بنابراین ارائه تخفیف‌هایی برای برگشت بازار نیاز است.

به گزارش ایسنا،چندی پس از گرانی شیر بازار لبنیات به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، با رکودی بیش از پیش مواجه شد تا اینکه سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی کشور از کاهش ۱۰ درصدی قیمت سه محصول ماست ساده ۲.۵ کیلوگرمی، پنیریواف ۴۰۰ گرمی و شیر پاستوریزه ساده کیسه‌ای ۹۰۰ گرمی از ۱۷ مهرماه سال جاری خبر داد.
به گفته وی برای اینکه این کاهش قیمت در بازار و توسط مصرف‌کننده احساس شود ۱۰ روز طول می‌کشد؛ ۱۰ روز گذشت اما خبری از اعمال این کاهش‌ نشد و قیمت لبنیات همچنان پابرجاست به همین دلیل به سراغ رئیس اتحادیه صنف لبنیات فروشان استان قم رفتیم تا علت این مسئله را جویا شویم.
حسن بهرامی دوست در خصوص سرانجام کاهش ۱۰ درصدی قیمت این سه محصول بیان کرد: این کاهش هزینه در واقع تخفیفی است که ۵ درصد آن توسط کارخانه‌داران و ۵ درصد توسط فروشگاه‌های زنجیره‌ای اعمال شده است اما اگر دامداران راضی به این کاهش قیمت می‌شدند، قیمت‌ها به طور خودکار پایین می‌آمد.
وی در رابطه با دلیل این تصمیم توضیح داد: به دلیل افزایش قیمت شیر، عرضه و تقاضا کم و به تبع آن بازار لبنیات راکد شده‌است، لبنیات هم قابل نگه‌داری در مدت زمان طولانی نیست و خراب می‌شود پس مجبور به ارائه تخفیف‌هایی برای برگشت بازار هستند.
بهرامی دوست با تأکید بر اینکه نظارت جهادکشاورزی بر توزیع نهاده‌های دامی باید بیشتر شود تصریح کرد: یک طرف قضیه گرانی لبنیات همواره نهاده‌های دامی بوده زیرا به میزانی که باید، به دست دامدار نمی‌رسد؛ اگر نهاده‌های دامی به دولت سپرده شده دست واسطه‌ها و دیگر اقشار دخیل باید کوتاه شود.
وی اظهار کرد: مدت زمان زیادی است که به دنبال دریافت فاکتور از دامداران هستیم تا تعداد دقیق دام‌های شیری، نهاده مورد نیاز و شیر دریافتی از آن‌ها مشخص شود اما هنوز موفق نشدیم؛ ضمن اینکه گاو گوشتی هم نیاز به نهاده دولتی ندارد زیرا قیمت گوشت بالا رفته و نهاده گاو گوشتی باید آزاد تهیه شود.
رئیس اتحادیه لبنیات فروشان استان قم با اشاره به ضرری که به این صنف وارد شده است ابراز کرد: نزدیک به ۲۰ درصد از لبنیات فروشان به خصوص در زمینه سنتی به دلیل رکود بازار مجبور به تعطیل کردن مغازه خود شدند زیرا قدرت خرید مردم پایین آمده و آن‌ها دیگر از پس هزینه‌های جانبی مانند اجاره مغازه برنمی‌آیند.
وی یادآور شد: زمان قدیم نهاده‌ها توسط خود دامدار تهیه می‌شد و اوضاع بهتر از الان بود که نهاده‌ها به سمت صنعتی رفته و امورات آن به دولت سپرده شده‌است. در آخر ضرر اشکالاتی که در این سیستم وجود دارد گریبان مصرف‌کننده را گرفته و سفره مردم کوچک می‌شود.
وی با اشاره به وعده توزیع شیر در مدارس گفت: با وجود این وضعیت عملی شدن این وعده نیز ممکن است باز به تأخیر افتاده و با مشکلاتی مواجه شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *