سپهر اقتصاد- همزمان با روز ملی صادرات  از ۲۲ صادر کننده برگزیده پیشکسوت صادراتی و شرکت دانش بنیان تجلیل شد.

ابوالفضل خاکی رییس اتاق بازرگانی قم  در این مراسم  که با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ، معاونت اتاق بازرگانی ایران و همچنین استاندار و مدیران دستگاه های دولتی و خصوصی  استان در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی قم سخن میگفت  بیان داشت:  معیارهای امسال برای تعیین صادرکنندگان برتر عبارتند بوده اند از درآمد ارزی حاصل از صادرات، حفظ و پایداری بازارهای هدف، مهارت فنی و تخصصی شرکتها در امر صادرات، عضویت در تشکلهای مردم نهاد و تخصصی اقتصادی، عدم بدهی تعیین تکلیف نشده در سیستم بانکی ، تسویه حساب ارزی واحدها و همچنین رفع تعهدات مالیاتی بنگاه ها

وی اظهار داشت: امسال خوشبختانه در چرخه انتخاب صادرکننده ملی دو انتخاب از استان قم وجود داشت که علیرغم کوچک بودن استان یک افتخار مهم تلقی می شود. اقای مقدم مدیر عامل محترم شرکت کیمیا پلی استر قم برای بار دوم در صحنه ملی افتخار آفرین شدند و  آقای محمد زاج کانی ها مدیر عامل محترم شرکت در سلف شیمی منتخب دوم در سطح ملی بود

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی قم در ادامه در شش محور ذیل به بیان انتظارات اعضای اتاق پرداخت و گفت:

1- اینک که سیاست “مالیات جایگزین نفت ” در دستور کار اقتصاد ملی است ضرورت اعتماد بیشتر به فعالان اقتصادی در راستای بازگشت ارز به کشور که به طور معمول و اجتناب ناپذیر صورت میگیرد وجود دارد و درخواست میگردد با بخشنامه های شدید و غلیظ بانک مرکزی و بعضا بخشنامه های متضاد و غیر کارشناسی موجبات آزردگی فعالان اقتصاددی را فراهم نسازد و سیاست جهانی “واردات در قبال صادرات خود ” را به رسمیت بشناسد و پدیده ” پیمان سپاری ارزی ” یا شبیه آن را به طور کلی در ادبیات اقتصاد صادراتی کشور حذف نمایید . ضمن آنکه بانک مرکزی در استانها فاقد نمایندگی است و پاسخگویی مسئولانه وجود ندارد

2- فرآیند تعلیق یا ابطال کارتهای بازرگانی بویژه برای واحدهای خوشنام صادراتی دارای بار منفی است بویژه اگر از سوی سیستم دولتی اعمال گردد. شاید در روز جشن ملی صادرات این انتظار موجهی باشد که تولید کنندگان و بازرگانان از سیستمهای حاکمیتی داشته باشند و به این حمایت ها دلگرم گردند.

3- در شرایطی که شاهد شیب نزولی کرونا در کشور هستیم ورود به تورنمنت ها و نمایشگاههای خارج از کشور با جهش قابل توجهی به منظور جبران سه سال اخیر که لاجرم کرونا ما را از این امتیاز محروم ساخت حائز اهمیت است سازمان توسعه تجارت حمایت های معنا دار و محرکهای مالی مناسبی را برای حضور فعالان اقتصادی بویژه در استانهای کوچک مقیاس بعمل آورد و بعنوان مثال برای تقویت تورهای تجاری و پشتیبانی از آنها پیشنهاد میشود کمک هزینه در حد 10 میلیارد ریال برای هر استان را منظور نمایید.

4- در استان قم سایت نمایشگاههای بین المللی با وسعت کم نظیر نسبت به سایر استانها یعنی حدود 75 هزار متر مربع زیر بنا و 1500 میلیارد ریال سرمایه گذاری کاملاً خصوصی در حال تکمیل و نهایی شده است و در یک ماه آینده اولین نمایشگاه توانمندیهای استان با مشارکت اتاق بازرگانی و سازمان صمت و تحت مدیریت استاندار  انجام خواهد شد . ضمن تشکر از کمک مالی محدود قبلی که توسط سازمان محترم توسعه تجارت انجام شد انتظار میرود برای برپایی نمایشگاههای اکسپو قم و تجهیزات لازم کمک مالی جدید صورت پذیرد.

5- سازمان امورمالیاتی کشور درخصوص حذف جرایم مالیاتی برای مودیانی که اصل بدهی خود را پرداخت و به دلیل مشکلات کرونا و سقف کم اعتبارات بانکی تامین سرمایه در گردش و نقدینگی آنها با چالش روبرو بوده است ، اختیارات لازم را به مدیران کل امور مالیاتی استان ها تفویض نموده و الزام اجرای آنها را تضمین نمایند

6- سقف اعتبارات بانکی استانها بویژه در تامین سرمایه در گردش برای اشخاص حقیقی یا حقوقی مشابه سقف اعتبارات بانکهای شعب تهران انجام پذیرد تا واحدهای صنعتی و تولیدی بتوانند در استانها فرایند های درخواست تسهیلات را از صفر تا صد انجام دهند و نیازی به شعب تهران نباشد

 به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ استاندار در این مراسم با بیان اینکه صادرات بیانگر تولید مطلوب است افزود : استان قم دارای ظرفیت‌های خوبی در حوزه صادرات است که با تقویت ارتباط با کشور‌های همسایه زمینه توسعه صادرات و نیز امکان سرمایه‌گذاری تجار و بازرگانان در این کشور‌ها فراهم می‌شود.

 شاهچراغی تاکید کرد: مجموعه مدیریتی استان با ارتباط منسجم با فعالان حوزه‌های تجاری به دنبال رفع مشکلات و تسهیل افزایش صادرات است.

امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی هم ثبات قوانین و مقررات در بخش صادرات را از لازمه‌های اصلی در توسعه صادرات برشمرد و گفت: با توجه به اینکه صادرات یک موضوع زمان‌بر و نیازمند تعامل طرف‌های تجاری در کشور‌های مبدا و مقصد است باید قوانین حوزه تجارت از ثبات و استحکام لازم برخوردار باشد.

پیمان پاک معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران هم در این مراسم با اشاره به اهمیت صادرات در نقشه راه توسعه تجارت و ضرورت شناسایی و اولویت‌های صادراتی کشور گفت: دولت با برنامه ریزی و ایجاد ساز و کار کارشناسی لازم به دنبال مانع زدایی صادراتی، تسهیل برگشت ارز و شرایط پیمان‌سپاری و تعهد ارزی برای صادرکنندگان است.

سیجانی رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان هم با اشاره به رشد ۱۰۶ درصدی صادرات استان در ۹ ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزود در این مدت حدود ۲۰۴ میلیون دلار اقلام مختلف صادراتی از گمرکات استان صادر شده است.

وی پیش‌بینی کرد: تا پایان سال جاری میزان صادرات از گمرکات قم به ۳۰۰ میلیون دلار برسد.

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز بیان کرد: برای نمونه مساله سوآپ گازی که حل شد گشایشی بود برای کشور، همچنین گسترش سطح ارتباط با کشورهای همسایه از جمله موفقیت‌های این دولت در عرصه سیاست خارجی است.

وی با اشاره به تعامل گسترده دولت و مجلس برای رفع مشکل‌های کشور، ادامه داد: امروز دولت با تمام توان در حال پیگیری مسائل و رفع مشکل‌های مردم است و باید به برخی از وزیران برای نمایان شدن نتایج تلاش‌هایشان فرصت داده شود.

وی ادامه داد: نگاه دولت چه در عرصه مذاکره هسته‌ای و چه در ارتباط با سایر کشورهای جهان، حفظ کرامت کشور و حل مشکل‌های اقتصادی مردم است و این تلاش‌ها خود به حل مسایل پیش‌روی صادرکنندگان می‌انجامد.

امیرآبادی گفت: دولت در این مقطع کل تخم مرغ‌های خود را در سبد برجام نگذاشته و مردم منتظر نیستند که نتیجه مذاکرات چه می‌شود، البته مذاکرات در حال پیگیری است و مذاکره کنندگان کشورمان محکم به دنبال گرفتن حق مردم هستند.

وی با بیان این که وضعیت بازار و ارز در حال پیدا کردن ثبات لازم است، افزود: اگر باردیگر وضعیت اقتصادی کشور را گره بزنیم به مذاکرات، دوباره با مشکل مواجه می‌شویم.

وی ادامه داد: تاب آوری جامعه هم در حدی است که دولتمردان را در جریان مذاکرات یاری می‌کند و آنان تلاش می‌کنند حقوق ملت را پیگیری کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما در مجلس، مجموعه حاکمیت و دولت باید تلاش کنیم ثبات قوانین در بخش صادرات داشته باشیم چرا که صادرات فرآیندی زمان‌بر بوده و نیاز است که صادرکنندگان از این موضوع اطمینان خاطر داشته باشند.

وی با اشاره به این که باید در حوزه صادرات کارها تسهیل شود و همه مسئولان در این حوزه تسهیل‌گر باشند، ادامه داد: تاکید ما این است که در مجلس قوانین مادر را تصویب کنیم و دولت کشور را با توجه به شرایط اداره کند.

وی با بیان این که یک سری از مقرراتی که هم‌اکنون وجود دارد برای شرایط کنونی جنگ اقتصادی نیست، بیان داشت: برخی از کشورهای همسایه در مبادلات مالی با ما ریال تحویل می‌دهند که در این شرایط نباید از صادرکننده به این کشورها خواست که ارز تحویل دهند.

امیرآبادی همچنین با تاکید بر این که صادرکنندگان قمی در صادرات بسیاری از محصولات سرآمد هستند،‌ گفت: لازم است با حمایت از فعالان اقتصادی استان و حضور پررنگ‌تر در بازارهای منطقه، عرصه تجارت و صادرات در قم با جهش مواجه شود.

در این مراسم از شرکت های

شرکت کیمیا سامانه سبز
صنایع رفاه شیمی پارسیان
آریا صنعت معصومی
چسب استحکام
کیمیا پلی استر
آرتان پترو کیهان
شیمی در سلف
سیمان نیزار قم
چسب چوب الماس999
سامان میهن توان آریا
شرکت صنعتی دانش بنیان پایا پرس
کفش سالار
صنایع پلاستیک مرکز
قم آلیاژ
شکوه مس
پایدار پیمان

بعنوان صادرکنندگان برتر تجلیل شد

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *