مناسب‌سازی پیاده‌روهای شهر قم برای سهولت تردد معلولان و نابینایان

سپهر اقتصاد-  رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم گفت:‌ اکثر خیابان‌های اصلی قم پیاده‌روسازی شده است و در داخل پیاده‌روها هم مسیر ویژه برجسته در نظر گرفته‌شده تا شهروندان نابینا بتوانند از این مسیرها برای تردد آسان‌تر استفاده کنند.

وی ادامه داد:  اکثر خیابان‌های اصلی قم پیاده‌روسازی شده است و در داخل پیاده‌روها هم مسیر ویژه برجسته در نظر گرفته‌شده تا شهروندان نابینا بتوانند از این مسیرها برای تردد آسان‌تر استفاده کنند.

به گفته رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم، در حد واسط بین دو پیاده‌رو در محل برخورد و اتصال یک کوچه به یک خیابان هم پیش‌بینی‌شده که سنگ‌فرش و آرام‌سازی می‌شود که هم خودروهایی که می‌خواهند وارد خیابان اصلی شوند و بالعکس سرعت خود را کاهش داده و هم شهروندان معلول و نابینا بتواند از آن فضا به آرامی عبور کنند که با برجسته بودن آن فضا وضعیت برای آنان مشخص باشد.

امراللهی تصریح کرد: انتظار اینکه شهر قم با وسعت ۱۳ هزار هکتار تمام فضاهای آن با این شرایط نامناسب اقتصادی با سرعت تکمیل شود نمی‌توان داشت، اما این روند مناسب‌سازی محیط شهری قم برای تردد نابینایان و معلولان هرساله انجام می‌شود و از خیابان‌های اصلی شهر شروع‌شده و کم‌کم به خیابان‌های فرعی تسری پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه ما در فضای شهری به دنبال امنیت و ایمنی افراد پیاده مخصوصاً شهروندان معلول و کم‌توان جسمی هستیم، افزود: شرایط شهر قم دارای کاستی‌های ساختاری است که بیشترین انرژی شورای شهر و شهرداری برای تأمین زیرساخت‌های اولیه شهری است که در این زمینه بعد از چند پروژه بزرگ که هنوز هم مجموعه مدیریت شهری با آن درگیر بوده به اتمام برسد ما باید در حوزه نرم‌افزاری و رفاه محیطی بپردازیم.

عضو شورای اسلامی شهر قم عنوان داشت: در مقایسه با دیگر کلان‌شهرهای کشور وضعیت محیط شهری قم برای تردد نابینایان در حد میانگین قرار دارد و هنوز نیاز به کارهای بیشتری است.

خبرنگار: سید علی رضا فقاهتی
مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
ارسال نظر