سپهر اقتصاد- شهردار قم کارکرد مونوریل در قم را به‌اندازه ۳ دستگاه اتوبوس دانست و گفت: قیمت بلیت مونوریل از ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان برآورد می شود که فاقد جذابیت است، اگر این پروژه از پردیسان شروع‌شده بود محاسبات تغییر می‌کرد، اما در حال حاضر مونوریل در ذات خود کارایی لازم را برای جابه‌جایی مسافر ندارد.

به گزارش شهرداری قم، سید مرتضی سقائیان‌نژاد با اشاره به آخرین وضعیت پروژه مونوریل اظهار داشت: پروژه مونوریل مشکلات عدیده‌ای داشته و اینکه این پروژه به سرانجام نرسیده به‌این‌علت این است که مونوریل دیگر ۱۸ کیلومتر نبوده و به حدود پنج کیلومتر کاهش پیداکرده و دیگر در مسیری که برای آن تعریف‌شده مسافر ندارد.

شهردار قم به مباحث حقوقی مونوریل نیز اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از مشکلات پروژه مونوریل مسائل حقوقی است؛ ازجمله افزایش مساحت ایستگاههای آن از دو هزار متر به سه هزار متر بدون هیچ چهارچوبی که مشکلات بسیاری ازنظر حقوقی ایجاد کرده است.

وی به مساله کمبود بودجه پروژه نیز توجه کرد و اذعان داشت: برای تکمیل پروژه مونوریل نیازمند ۱۲۰۰ میلیارد تومان بودجه هستیم که در این شرایط امکان تامین این هزینه نه برای شهرداری و نه برای دولت وجود ندارد و بااین‌همه مسائل و مشکلات ماهیتی، حقوقی، کاربردی و بودجه، تکمیل این پروژه با مشکلات زیادی روبروست.

سقائیان‌نژاد ادامه داد: بعضی از مدیران تغییر کاربری پروژه را پیشنهاد داده‌اند که آن نیز نیازمند بودجه‌های هنگفت است که باید خیلی شفاف در دولت جدید این موضوع موردبررسی قرار گیرد، زیرا اجرای پروژه مونوریل هزینه‌ای بوده است که مجموعه دولت پرداخت کرده و باید متولیان آن پاسخگو باشند.

وی تکمیل پروژه را نیازمند تضمین دولت دانست و ابراز کرد: با توجه به برآورد هزینه ۱۲۰۰ میلیاردی آیا دولت می‌تواند تضمین دهد و بودجه آن را تأمین کند و اگر نمی‌تواند آن را بر اساس ماده ۱۲۷ به بخش خصوصی واگذار کرده تا بخش خصوصی برای آن کاربری‌هایی ازجمله تفریحی، فرهنگی و توریستی تعریف کند و آن را به سرانجام برساند.

شهردار قم تاکید کرد: شهرداری از عوارض مردم در این پروژه هزینه نکرده و به نظر بنده باید به بخش خصوصی واگذارشده و کاربری‌های فرهنگی متناسب با نیازهای شهر برای آن تعریف کنیم.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *