سپهر اقتصاد-به منظور ارزیابی مشکلات فراروی نمایشگاه بین المللی قم، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنوری در جلسه هیأت رئیسه اتاق بازرگانی قم حضور یافت.
به گزارش  روابط عمومی اتاق بازرگانی قم، در این جلسه که در سالن جلسات نمایشگاه بین المللی استان قم برگزار شد، در ابتدا ابوالفضل خاکی رئیس اتاق بازرگانی قم با اشاره به هزینه های هنگفت در روند ساخت و ساز نمایشگاه دائمی قم توسط بخش خصوصی و عدم همراهی مسئولان در تکمیل پروژه اظهار داشت: متاسفانه ارزش پول بسیار پایین امده و با تورم، هزینه زیادی به سرمایه گذاران تحمیل شد، اما تعلل در واگذاری زمین و راه دسترسی خود موجب افزایش هزینه‌های دیگری شده است.
وی تصریح کرد: تاکنون بخش خصوصی بیش از 80 میلیارد تومان هزینه کرده در حالی که باید بیش از 600 میلیارد تومان با توجه به موانعی که پیش رو دارد متحمل شود تا مجموعه ای کامل در اختیار استان قرار بگیرد.
خاکی بیان کرد: علی رغم توصیه های مهندس سرمست استاندار سابق قم، مدیران از جمله راه و شهرسازی همراهی لازم را ندارند و زیرساختهای مرتبط با بخش دولتی هنوز حاضر به رفع این مشکلات نشده اند.
وی خاطرنشان کرد: کارشکنی ها از سوی برخی از مسئولان همچنان ادامه دارد و مجموعه هنوز موفق به دریافت پروانه نظام مهندسی نشده و برای صدور آن 7 میلیارد تومان مطالبه کرده اند.
رئیس بازرگانی قم عنوان کرد: شرکت مطرحی در کشور مسئول مشاوره این طرح بوده و سنگ اندازی‌هایی اجازه تکمیل پروژه را نمی دهد، این مجموعه 6 ماه است درگیر هزینه ها در پرداخت نیروهاست در صورتی که باید زودتر از این به بهره برداری می رسید.
وی گفت: پارکینگی که برای مردم در دست اقدام است به دلیل بروکراسی ها، مانع از اجرای آن شده اند و در این مدت 5 میلیارد تومان زیرسازی شده و حتی اجازه توسعه فضای سبز نمی دهند ضمن اینکه 15 میلیارد تومان نیز به شهرداری پرداخت شده است.
خاکی افزود: در زمینه انشعابات نیز هزینه های بالایی تحمیل شده و باید گاز با مبلغ دو برابر وضل شود و همه این ها در تعارض با حمایت از بخش خصوصی است، در این خصوص علاوه بر ضرورت همراهی مسئولان در رفع مشکلات موجود در زمینه راه دسترسی و تامین زمین درخواست مساعدت و همراهی وجود دارد تا نمایشگاه بین المللی قم که ظرفیت بسیار ارزشمندی به لحاظ اقتصادی است به سرانجام برسد.
پیشوایی عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی قم نیز در این جلسه عنوان کرد: در سفرهای استانی وقتی احمدی نژاد به قم آمد طرحی مصوب شد که جایگاه مهمی در گردشگری و جذب سرمایه گذار داشت اما متاسفانه این پروژه همچنان با مشکلاتی مواجه است یک ریال از منابع دولتی به ان اختصاص ندادند.
وی بیان کرد: باید زیرساختها در جهت جذب سرمایه گذار و راه اندازی به موفع نمایشگاه و رفع دیگر موانع در مسیر رشد و توسعه اقتصادی قم فراهم شود.
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی قم خاطرنشان کرد: اتاق بارگانی قم بسترهای خوبی را پیگیری می کند و همه باید در کنار هم باشند تا بتوانیم مشکلات را از میان برداریم.
عمورسولی مدیر عامل نمایشگاه بین المللی قم نیز در این جلسه گفت: دو سالن نمایشگاهی بین المللی و سالن 30 هزار متری آماده افتتاح است و مجموعه فضای ده هزار متری با 80 مغازه بزرگ 70 متری برای سرمایه گذاری دارد.
وی عنوان کرد: در این مجموعه، پلی احداث شده که فضای زیبایی به نمایشگاه بدهد، در جهت طراحی نمایشگاه جمعی از اساتید وارد این حوزه شدند و در نهایت طرحی از دکتر علی آبادی از شیراز برنده و اجرایی شد.
عمورسولی بیان کرد: با توجه به هوای قم، نمایشگاه به گونه ای طراحی شده که هوای معتدلی در ان ایجاد شود و شاخصه های زیست محیطی و اسلامی و ایرانی در نظر گرفته شده و هتل و متل و سالن های آمفی تاتر و مسجد و رستوران در آن طراحی شده تا فضای خوبی برای حضور خانواده ها باشد.
وی تصریح کرد: بالغ بر 100 میلیارد تومان هزینه شده و باید 250 میلیارد تومان دیگر برای ایجاد جاده و پارکینگ هزینه شود اما معطل راه است.
مدیر عامل نمایشگاه بین المللی قم خاطرنشان کرد: کل زمین 20 هکتار است و در این طرح فضای سبز نیز عملیاتی می شود هر چند موانعی حتی در مسیر ایجاد فضای سبز وجود دارد.
وی گفت: همه طرح معطل راه دسترسی است و می گویند امکان خروجی نیست و می خواهند ما را به بهشت معصومه وصل کنند، در مجموع تنگ نظری ها مانع از پیشبرد اهداف است.
عمورسولی افزود: این پروژه ظرفیت اشتغال زایی بیش از 5 هزار نفر را دارد و با چنین پتانسیلی، همچنان با مانع تراشی مواجه هستیم.
وی بیان کرد: جاده ای را که در نظر گرفتند 300 میلیارد تومان هزینه دارد و حیف و میل اعتبار است این جاده ازورودی قبرستان است و قرار بوده چند ماهه تحویل دهند اما خوابیده و به دلیل امکان ریزش چند ماه طول می کشد.
مدیر عامل نمایشگاه بین المللی قم عنوان کرد: همه استان ها دارای نمایشگاه دائمی و بین المللی هستند و بدنه دولتی به گونه ای رفتار می کند که گویا مخالف راه اندازی چنین ظرفیتی است.
وی گفت: زمینی را برای پارک زیرسازی کردیم و قرار است 60 درصد هزینه آسفالت را بدهیم و 40 درصد با شهرداری است اما همین را به عنوان تخلف رد کرده اند و مجوز نمی دهند، 20 هکتار دوم را نیز مالکیت نمی دهند، تاکنون 6 میلیارد تومان برای پارکینگ هزینه شده و می گویند تخلف کرده ایم در حالی که این پارکینگ برای مردم ست.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *