نگاهی بر درآمد شهرداری قم با تاکید بر جایگاه درآمدی شان از گردشگری

سپهر اقتصاد-

 محمد آقازاده: مدرس و مدیر گروه گردشگری دانشگاه علمی و کاربردی شهرداری

براساس نتایج پژوهش صورت گرفته دانشگاه تهران، حدود 80 درصد از درآمدهای شهرداری از منابع درآمدی ناپایدار به دست آمده است و تنها 20 درصد درآمدها، ماهیتی پایدار را داشته اند.

از سوی دیگر بر اساس نتایج رساله دکتری نگارنده در سال1399 با موضوع “طراحی الگوی درآمدزایی پایداری شهرداری قم از گردشگری”، بررسی ها و تحلیل های صورت گرفته از درآمد و کدهای وصولی شهرداری قم در طی سالهای 97-1395، نشان می دهد که بیشترین درآمد شهرداری قمی از عناصر گردشگری و گذران اوقات فراغت، مربوط به عوارض گذرنامه، عوارض بلیط هواپیما، عوارض بر محصولات محلی- سوهان، عوارض بر اماکن عمومی(انواع اقامتگاهها)، عوارض محل تفریح، عوارض سینما و نمایش و در نهایت درآمد مراکز رفاهی شهرداری – سالن ورزشی بوده است.

مطالعه صورت گرفته نشان می دهد که در سال 1395 (0.092 درصد)، سال1396(0.068درصد) و درسال1397(0.047درصد) و میانگین سه ساله 0.067درصد از درآمد وصولی(براساس کدهای صولی) شهرداری از عناصر مرتبط با گردشگری و گذران اوقات فراغت شهرداری قم را به خود اختصاص داده است و این جای بس تاسف می باشد که حتی درآمد شهرداری با وجود حضور 20-25میلیون گردشگری در طول سال به شهر قم، از کل بودجه به 1 درصد هم نمی رسد.

بنابراین چنین نتایجی، نشان دهنده عدم توجه شهرداری قم به اقتصاد گردشگری شهری و درآمد زایی بدلیل عدم وجود دیدگاه و باور مدیران شهرداری به اقتصادگردشگری از یک سو ونیز عدم توجه به گذران اوقات فراغت شهروندان و گردشگران از سوی دیگر را دارا می باشد.

لذا به نظر می رسد که شهرداری قم با وجود ناپایدار بودن بیشترین درآمدهای وصولی، در زمینه گردشگری می تواند سیاستگذاری جامعی را جهت پایدار نمودن درامد خود داشته باشد هر چند در چشم انداز1414 و سند راهبردی-عملیاتی اول و دوم نیز بنوعی اشاره کرده است ولی نیازمند تدوین برنامه جامع و تخصصی در زمینه گردشگری شهری می باشد. لذا شهرداری با اجرای پروژه های تفریحی و گردشگری و توجه به ظرفیتها و بسترهای تاریخی- فرهنگی، می تواند در سرزنده کردن جمعیت شهری اقدامات مناسبی را ایجاد نماید.

.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های تصویری
آرشیو ماهنامه