جمعه 11 آذر 1401

واحدهای تولیدی مرتبط با سوغات زائر در شهرک‌های صنعتی قم افزایش می‌یابد

واحدهای تولیدی مرتبط با سوغات زائر در شهرک‌های صنعتی قم افزایش می‌یابد

سپهر اقتصاد – مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم گفت: سالانه میلیون‌ها زائر از سراسر ایران و جهان خود را به قم می‌رسانند، درهمین راستا فراهم کردن بسترهای لازم برای افزایش تعداد واحدهای تولیدی مرتبط با سوغات زائر در شهرک‌های صنعتی استان در دستور کار قرار گرفته‌است.

به گزارش ایرنا، روح‌الله ابراهیمی  بیان داشت: بر اساس موقعیت ویژه قم در موضوع زائر پذیری و جایگاه فرهنگی این استان در جهان اسلام، استقرار صنایع فرهنگی، واحدهای تولید کننده پوشاک ایرانی – اسلامی و همچنین صنایع مرتبط با سوغات زائر در قم جز برنامه‌های مهم شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان است و در این رابطه از سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به فعالیت در این عرصه حمایت می‌شود.

وی افزود: امروز تعداد قابل توجهی از فعالان اقتصادی متقاضی دریافت زمین در شهرک‌های صنعتی قم برای راه‌اندازی واحد تولیدی هستند، اما نکته مهم در این رابطه ضرورت استقرار صنایعی در قم است که بر اساس سند آمایش سرزمین و ظرفیت‌های قم مناسب این استان باشد و صنایع فرهنگی و سوغات زائر از چنین ویژگی برخوردار هستند.

وی ادامه داد: با استقرار این نوع از صنایع در استان علاوه بر گسترش تولید و اشتغال، موقعیت مناسبی برای تولید محصولات مورد نیاز زائران با توجه به ارزش‌های ایرانی و اسلامی فراهم می‌شود و این محصولات علاوه بر عرضه در بازار استان به عنوان محصولات تولید شده در قم و تامین نیاز زائران، در بازار کشورهای اسلامی نیز با استقبال مواجه خواهد شد.

ابراهیمی تاکید کرد: بر اساس راهبردهای تعیین شده، اجازه استقرار صنایع با آلایندگی بالا و همچنین آب‌بر را در شهرک‌های صنعتی استان نمی‌دهیم و به جای آن در کنار توجه به صنایع فرهنگی، پوشاک ایرانی – اسلامی و سوغات زائر، از ایجاد واحدهای تولیدی دانش‌بنیان، مجهز به فناوری‌های روز، کم‌ آب‌بر و دارای سازگاری بیشتر با محیط زیست استان حمایت می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید