جمعه 11 آذر 1401

کار آفرینان روستایی در انتظار مانع زدایی

سپهر اقتصاد-یکی از ابزار های مهم برای برنامه ریزی و رسیدن به توسعه جوامع روستایی، کارآفرینی است. امروزه با توجه به مشکلات موجود در این جوامع، توجه و تأکید بر کارآفرینی روستایی، اهمیت زیادی دارد؛ زیرا کارآفرینی می تواند با خلق فرصت های جدید اشتغال و درآمد، نقش مؤثری در بهبود وضع اقتصادی و معیشتی روستا ها داشته باشد. در دهه‌های اخیر، تمرکز سیاست‌های توسعه اقتصادی بر گسترش کسب‌وکارهای کوچک روستایی به‌عنوان راه‌حلی برای رسیدن به توسعه در نظر گرفته‌شده است اما مشکلی که وجود دارد این است که کار آفرینان روستایی از موانع موجود گلایه مند هستند. امید رضایی عارف یکی از نمونه این کار آفرینان است که بیش از سه سال است که  برای ایجاد اشتغال در روستاهای قم اقدام کرده، اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

امید رضایی عارف می گوید : سال 1396به امید اینکه بتوانم برای جلو گیری از مهاجرت روستاییان به شهر کاری انجام داده باشم به فکر ایجاد یک کارخانه کشت و تولید گیاهان دارویی افتادم به همین علت با توجه به طرح اولیه خود برای ایجاد اشتغال برای تهیه مجوزاقدام کردم.
وی می افزاید: بعد از دوندگی های فراوان موفق به کسب مجوزتاسیس شرکت «فرازکشت توسعه امید کیهان» شدم اما بعداز سه سال دوندگی هنوز هم زمینی برای ایجاد شرکت به اینجانب تعلق نگرفته است.
این کارآفرین تاکید می کند: مشکل اصلی که وجود دارد بیکاری جوانان روستاست که آنها را به شهرها می کشاند بنابراین برای حفظ جمعیت روستا آخرین و بهترین راهکار ایجاد اشتغال است حقیقت این است که در استان ما کار آفرین هست امامتاسفانه موانع نیزهست.
وی عدم همکاری مسئولان را یکی از موانع می داند و می افزاید: طی این سه سال بارها به شرکت شهرک های صنعتی استان مراجعه کرده ام اما با جواب سر بالای شرکت شهرکهای صنعتی مواجه شده ام که زمین برای واگذاری نداریم این در حالی است که در بخش سلفچگان بهترین زمین ها در اختیار صنایع آلاینده است.
رضایی عارف بیان می کند: با شناختی که از روستاهای بخش سلفچگان دارم موقعیت های خوبی در روستاهای طایقان، خدیجه خاتون و چشم علی وجود دارد،اما با کارآفرینان بومی استان همراهی نمی شود.
وی با اشاره به نامگذاری سال 1400به سال موانع زدایی توسط رهبری گفت: انتظار می رود در چنین سالی از کار آفرینان روستایی حمایت صورت گیرد وموانع موجود برطرف شود.
این کار آفرین با بیان اینکه حداکثر زمین مورد نیاز من در روستا برای اجرای طرح اشتغالزایی یک هکتار است تصریح کرد: اگر هدف حفظ بافت روستایی است اگرهدف مانع از مهاجرت روستاییان به شهر است باید از کار آفرینان روستایی حمایت کرد نه اینکه با سنگ اندازی مانع از اشتغال و تولید شد.

رضایی عارف با بیان اینکه بجد معتقد هستم اگر قوانین موجود اجرا شود موانع نیز برطرف خواهدشد افزود: در اصل 44قانون اساسی که سال 1384به فرموده رهبری مورد بازنگری قرار گرفت اگر طبق قانون با سرمایه گذارن بخش خصوص عمل شود بخش قابل توجهی از بیکاری جوانان نیز برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به عملکرد دیگر کشورها در جذب کار افرینان و سرمایه گذاران گفت: این قابل تاسف است که طی چند سال اخیر شاهد هستیم که بسیاری از کار افرینان کشورمان در کشورهای دیگر سرمایه گذاری کرده اند چرا که با سنگ اندازی مواجه شده اند.

این کارآفرین گفت: از متولیان اشتتغالزایی و کار آفرینی انتظار داریم با موانع زدایی اجازه دهند تا امثال من که واقعا از سر دلسوزی وارد این گود شده ام بتوانیم در این شرایط به کشورم خدمت کنم و با اشتغالزایی مشکلی از مشکلات کشور را برطرف کنم.

شاید در استان ما نمونه این دست افراد به وفور وجود داشته باشد که برای خدمت به کشوردر ادارات عریض و طویل دولتی سرگردان باشند اما از متولیان مربوطه انتظار می رود از فرصت ایجاد شده در سال مانع زدایی به اشتغالزایی روستایی کمک کنند تا شاهد رشد و شکوفایی ایران فردا باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید