آموزش فنی و حرفه ای، راهی که می تواند آینده فرزندانمان را تامین کند

سپهر اقتصاد- مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان قم بابیان اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای برای بسیاری از خانواده‌ها ناشناخته است و خانواده‌ها نمی‌دانند که مراکزی وجود دارند که می‌توانند فرزندان آن‌ها را توانمند کنند، گفت: توانمندی فرزندان درگرو بالا بردن مهارت آن‌ها است و فرزندان باید مهارت زندگی، حضور در اجتماع و شغلی یاد بگیرند و دستگاهی که می‌تواند به آن‌ها کمک کند ما هستیم.

به گزارش ایسنا، امروز روز آموزش فنی و حرفه ای است. روزی که باید بیشتر به اهمیت این موضوع نگاه کرد. روزی که اگر دقت و نظر بیشتری در زمینه توسعه آن در کشور و همچنین استفاده بیشتر خانواده ها از آن صورت گیرد، قطعا گام بسیار مهم و جدی برای رفع مشکلات عدیده جوانان و اقتصاد کشور خواهد بود.

مدرک گرایی و حضور در عرصه هایی که نیازمند مدرک کارشناسی یا ارشد در رشته های مختلف علوم انسانی و تجربی و ریاضی است باعث شده که سیل عظیم بیکاران مدرک گرفته کشور را در برگیرد. بیکارانی که دیگر بیکار عادی نیستند و با مدرکی که دارند مدعی حضور در ادارات و بهترین شرکت ها در کشور هستند ولی با توجه به وضعیت اشباع این دسته های شغلی شاهد بیکاری فوج فوج جوانان کشور هستیم. جوانانی که دیگر حاضر نیستند هرکاری انجام دهند.

آمار بالای بیکاری فارغ التحصیلان در کنار آمار کم بیکاری جوانان زیر دیپلم نشان دهنده آن است که نسلی که به دنبال فراگیری مهارت به جای مدرک رفته اند هم زودتر وارد بازار کار شده اند وهم زودتر توانسته اند خود را با اجتماع وفق بدهند. فرایند ناقص هم ساختی جوانان با جامعه باعث شده است که نسلی که پشت مدارک بالاتر مانده اند و به دنبال صندلی معاونت یا مدیریت ادارات هستند روز به روز بیشتر می شوند و اگر به این صندلی ها نرسند نیز تصور می کنند که حق آنها ضایع شده است در حالی که امروز وقتی به رویکرد کشورهای توسعه یافته ای مثل آلمان می نگریم رشد روز افزون توجه به مراکز آموزش فنی و حرفه ای بسیار بسیار بیشتر از حضور جوانان در دانشگاه هاست. آنها در سالهای اخیر ترجیح میدهند به جای مدرک دانشگاه، مدرک یک شرکت فنی و حرفه ای را بگیرند تا به شکل تخصصی به کارهایی بپردازند که دیگران از عهده آن بر نمی آیند.

در همین رابطه محمود تقی پور، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم  عنوان کرد: مأموریت اصلی سازمان فنی و حرفه‌ای آموزش مهارت، پژوهش، تولید استاندارد آموزشی و ارزشیابی نیروی کار است.
وی بابیان اینکه آموزش فنی و حرفه غیررسمی است و مانند آموزش پرورش و وزارت علوم نیست که افراد سال‌ها درس بخوانند بلکه بر اساس استانداردهای بین‌المللی گواهینامه مهارت صادر می‌کند، ادامه داد: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در رشته‌های مختلف در هر یک از بخش‌های صنعت، خدمات، کشاورزی و فرهنگ و هنر در بخش دولتی و آزاد بر اساس استانداردهای تعریف و تائید شده بین‌المللی است.
وی با اشاره به این اینکه آموزش ها باید متناسب با نیاز بازار کار و تغییرات تکنولوژی در کشور و دنیا باشد، بیان کرد: در راستای این تغییرات در هفته ملی مهارت مرکز جدیدی تحت عنوان مرکز آموزش‌های کارآفرینی و کسب‌وکار در استان قم تأسیس شد تا به افرادی که مهارت‌های مختلفی را دارند آموزش های نوین کارآفرینی می‌دهد و با همکاری بخش آزاد و شتاب‌دهنده‌ها به بازار صنعت، خدمات و… وصل می‌کند.
وی اظهار کرد: امروزه فارغ‌التحصیلان متعددی داریم که توانایی عملی لازم رشته‌شان را برای اینکه وارد صنعت شوند و یا برای خودشان شغلی ایجاد کنند را ندارند به همین دلیل آمار کشوری بیان می‌کنند حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد از فارغ‌التحصیلان در مراکز فنی و حرفه‌ای، متناسب با رشته‌شان مهارت‌آموزی می‌کنند تا وارد عرصه کار شوند.
توانمندی در گرو مهارت است
مدیرکل فنی و حرفه ای استان قم بیان کرد: بخش خصوصی به دنبال سود و استخدام کسی است که ارزش‌افزوده و بهره‌وری بالا داشته باشد و افرادی می‌تواند این آیتم‌ها را داشته باشند که توانمند باشند که ویژگی اصلی توانمند بودن، مهارت است.
وی بابیان اینکه افراد توانمند کسانی هستند که دانش، بینش و مهارت دارند، اظهار کرد: امروزه آن‌گونه که باید دانش در مراکز آکادمیک‌ تحصیلی انتقال داده نمی‌شود و در صورت انتقال نیز بخش مهارتی آن پایین است و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای این مشکل را رفع می‌کند به همین علت نیاز است که مسئولین حمایت بیشتری کنند تا تجهیزات به‌روز شود و مربیان نیز به علم مهارتی روز مجهز شوند.
وی با اشاره به اینکه حدود ۱۵ جامعه هدف برای آموزش‌های مهارتی داریم که کارجویان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان، گروه‌های در معرض آسیب، افراد دارای معلولیت، زندانیان و خانواده‌های آنان، معتادان بهبود یافته و… ازجمله آن‌ها هستند، تصریح کرد: با اغلب دانشگاه‌ها تفاهم‌نامه همکاری امضاشده است و دانشگاه‌ها می‌توانند مراکز مشاوره شغلی و آموزش‌های مهارتی را در دانشگاه خود داشته باشند که هم مشاوره شغلی و هم آموزش مهارتی بدهند و مجوز آن را نیز ما صادر می‎کنیم.
تقی پور با بیان اینکه به سربازان وظیفه نیز آموزش‌های مهارتی داده می‌شود، ادامه داد: اعتقاد داریم که تغییر نگرش از سنین مدرسه باید شروع شود و امروز این بستر آماده است که این آموزش‌ها را در مدارس نیز داشته باشیم.
وی بابیان اینکه بر اساس رصد واحد اشتغال، سال گذشته ۱۱۰۰ تن از افراد آموزش‌دیده در فنی و حرفه‌ای وارد بازار کار شدند، افزود: سال گذشته حدود ۱۵ هزار تن در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای آموزش دیدند و ما توانایی و وظیفه آن را نداریم که برای همه آنان شغل ایجاد کنیم همچنین مأموریت اصلی فنی و حرفه‌ای آموزش و ارزیابی است.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم ادامه داد: افرادی که از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بهره‌مند می‌شوند توانایی لازم برای ورود به بازار کار را دارند و باید بستری برای آن‌ها فراهم شود که دستگاه‌ها حمایتی و بانک‌های عامل با ارائه تسهیلاتی برای شروع به کار می‌توانند در امر کمک کنند.
وی با اشاره به اینکه هفته ترویج ملی مهارت، فقط مربوط به اداره فنی و حرفه‌ای نیست، یادآور شد: سازمان فنی و حرفه‌ای در بخش دولتی به‌ صورت رایگان برای خانواده آموزش‌های مهارتی ارائه می‌دهد.
وی بابیان اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای برای بسیاری از خانواده‌ها ناشناخته است و خانواده‌ها نمی‌دانند که مراکزی وجود دارند که می‌توانند فرزندان آن‌ها را توانمند کنند، تصریح کرد: توانمندی فرزندان درگرو بالا بردن مهارت آن‌ها است و فرزندان باید مهارت زندگی، حضور در اجتماع و شغلی یاد بگیرند و دستگاهی که می‌تواند به آن‌ها کمک کند ما هستیم.
وی عنوان کرد: از مسئولان خواهش می‌کنیم که حامی و پشتیبان باشند و مسئولان استانی به ‌ویژه که الآن که دو شهرستان اضافه‌ شده است در بخش‌های اعتباری کمک کنند تا توسعه دهیم.

انتهای پیام

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های تصویری
آرشیو ماهنامه