انتقاد رئیس جامعه مدرسین از بی‌توجهی به معماری اسلامی ایرانی

سپهر اقتصاد- رئیس شورایعالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، از بی‌توجهی به معماری اسلامی و ایرانی و ساخت خانه‌هایی با نمادهای غربی انتقاد کرد.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار با شهردار قم، افزود: برخی از مردم نماهای خانه‌هایشان را به‌صورت کشورهای بیگانه می‌سازند، اگر این نوع از معماری و خانه‌سازی‌ها زیاد شود به دنبالش فرهنگ آن کشور هم وارد زندگی ما می‌شود.

وی در ادامه خواستار توسعه و تنوع خدمات شهری شد و اضافه کرد: خانواده‌های متدین گاهی احساس می‌کنند فضا برای زندگی‌شان سخت است؛ مثلا در پوشاک، لباسی که مناسب متدینین باشد وجود ندارد.

وی ادامه داد: گاهی برای خرید یک لباس مناسب تمام مغازه‌ها را جستجو می‌کنند؛ اگر شما بتوانید فروشگاه‌هایی را تاسیس کنید و اجناسی را با قیمت مناسب بیاورید و به دست مردم بدهید کار بسیار خوبی را انجام داده‌اید.

حسینی بوشهری افزود: باید پشتیبانی‌هایی صورت بگیرد که مردم برای تهیه کالاهای اساسی دغدغه نداشته باشند یعنی خدمات شهری که گفته می‌شود فقط مختص به حمل‌ونقل، اتوبوس و معابر نباشد.

وی تاکید کرد: باید این خدمات را توسعه بدهیم، مثلا وقتی یک بوستان را درست می‌کنید این به‌نوعی تامین فضای آرامش برای مردم است و ایجاد فروشگاه‌هایی که مردم راحت بتوانند خرید کنند هم یک نوع دیگر آرامش بخشی است.

وی توجه به فضای معنوی قم را مهم ارزیابی و با اشاره به ظرفیت‌های بالای معنوی استان ابراز کرد: قم ظرفیت‌های زیادی دارد که ما قدر آن را نمی‌دانیم؛ حرم مطهر حضرت معصومه(س)، مسجد جمکران و فضاهای معنوی بسیار عالی داریم. در برنامه‌ریزی‌هایتان به مسائل فرهنگی و معنوی توجه کنید.

رئیس جامعه مدرسین تصریح کرد: باید خدمات شهری به‌گونه‌ای باشد که هرکس که وارد قم می‌شود آن فضای معنوی را احساس کند.

وی همچنین با اشاره به شعار سال، مخاطب این شعار را تمام نهادهای کشور دانست و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب سال ۱۴۰۰ را سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» نامیدند؛ مخاطب سخنان رهبری، فقط دولت، مجلس یا قوه قضاییه نیست، بلکه شهرداری‌ها هم می‌توانند برنامه‌های خود را در راستای تحقق این شعار تنظیم کنند.

وی افزود: اگر شهرداری می‌تواند در بحث تولید کاری انجام دهد حتما این کار را بکنید؛ شهرداری باید برنامه‌ای برای رفع موانع تولید و حمایت و پشتیانی از آن داشته باشد.

حسینی بوشهری با اشاره به این‌که باید قوانینی که مانع تولید است را بررسی و برطرف کنید، اضافه کرد: در بحث تولید محتوا، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها می‌توانند نقش‌آفرینی کنند؛ باید آن‌ها بنشینند و فکر کنند که چه پشتیبانی‌هایی می‌توانند انجام دهند؛ هر کس و هر صنفی به‌نوعی می‌تواند مخاطب این شعار باشد.

وی مردم را بزرگ‌ترین سرمایه نظام اسلامی عنوان و بیان کرد: یکی از اهداف دشمن این است که مردم را ناراضی کند؛ به همین منظور تلاش می‌کند مشکلاتی که در کشور وجود دارد را بزرگ جلوه دهد یا آنچه هست را به‌گونه‌ای دیگر انعکاس دهد.

وی تصریح کرد: هدف دشمن این است که مردم را از انقلاب جدا کند و اگر مردم نباشند اگرچه آن نظام مشروعیت داشته باشد؛ اما کارش پیش نمی‌رود.

در ابتدای این دیدار شهردار قم ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های سال ۹۹ به بیان برنامه‌ها و رویکرد کلان شهرداری در سال جدید پرداخت و گفت: برنامه‌هایی که تا سال ۱۴۰۰ داشتیم بیشتر سخت‌افزاری بود، یعنی زیرساخت‌های شهر را در نظر داشتیم اما برنامه‌هایمان برای سال ۱۴۰۰ به بعد بیشتر نرم‌افزاری است.

مرتضی سقائیان نژاد افزود: حمل‌ونقل یکی از دغدغه‌های مدیریت شهری بوده است که اکنون حدود ۳۵۰ دستگاه اتوبوس در اختیار داریم و فاز قطار شهری را امیدواریم که قرارگاه خاتم‌الانبیاء به سرانجام برساند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های تصویری
آرشیو ماهنامه