تمام مناطق استان قم با خشکسالی شدید مواجه شده‌است

سپهر اقتصاد - مدیرکل هواشناسی قم با بیان اینکه میانگین بارش باران از ابتدای سال‌جاری تا بیستم آذرماه درمقایسه با دوره بلندمدت ۶۵ درصد کاهش‌ یافته ،گفت: میانگین بارش‌های زراعی در سال آبی جدید نیز ۱۱ میلیمتر بوده که نشان می‌دهد تمامی نواحی استان با خشکسالی بسیار شدید مواجه شده‌است.


تمام مناطق استان قم با خشکسالی شدید مواجه شده‌است

مهران حیدری بنی درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، ادامه داد: امید می‌رود در دهه پایانی آذرماه سالجاری شاهد جبران بخشی از کم‌آبی و خشکسالی ادواری در این استان باشیم.

وی با اشاره به کاهش ۲۱ میلیمتری بارش‌ها در مقایسه با دوره بلندمدت درقم، خاطرنشان کرد:سال گذشته نیز استان قم بارش‌های اندکی را شاهد بود.

حیدری بنی با اشاره به پیش‌بینی افزایش بارش‌ها طی سالجاری، یادآور شد: از ابتدای سال آبی امسال دمای این استان چهار درجه افزایش‌ یافته‌است.

وی با اشاره به تغییر اقلیم در سطح کشور و استان قم، یادآور شد: متغیرهای تغییر اقلیم در افزایش دما، کاهش رطوبت و افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای درمنطقه خاورمیانه پیش‌بینی افزایش حداقل چهار درجه‌ای دما و کاهش بارش‌ها را دارد.

حیدری بنی خشکسالی و بارش‌های سیلابی را از مصادیق تغییر اقلیم یاد کرد و گفت: کاهش منابع آبی و توسعه بیابان و فعال‌شدن کانون‌های گردوغبار در کنار خشک‌شدن تالاب‌ها استان، گویای وضعیت تغییر اقلیم است.

وی تصریح کرد: استان قم در مرکز حدود هشت سد بزرگ کشور محاصره شده و به‌خاطر عدم تخصیص حقابه‌ها توسط این سدها، وضعیت تغییر اقلیم بیش از همیشه خود را در قم نشان می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی قم اظهار امیدواری کرد که با ورود سامانه بارشی از چهارشنبه هفته جاری شاهد بارش و کاهش دما در استان قم باشیم.

حیدری بنی ادامه داد: همچنین هفته پایانی آذرماه امسال نیز پیش‌بینی بارش‌هایی در سطح کشور و همچنین استان قم می‌رود.

وی کاهش بارش‌ها را از مهم‌ترین عوامل وارونگی هوا یاد کرد و گفت: استفاده از گاز در نیروگاه سیکل ترکیبی به‌جای سوخت مایع در این شرایط می‌تواند ماندگاری آلودگی و وارونگی هوا را کاهش دهد.

حیدری بنی خاطرنشان کرد: به‌خاطر کاهش دما در سطح زمین و عدم عبور سامانه‌های بارشی، احتمال می‌رود وارونگی هوا با شدت کم تا اواخر بهمن‌ماه جاری ادامه یابد.

وی همچنین ابراز داشت: وضعیت سفره‌های زیرزمینی استان قم نیز با کاهش سطح آب روبه‌رو هستند و تخلیه آب افزایش‌یافته و با روند کنونی شاهد توسعه بیابان و فعال‌شدن کانون‌های ریزگرد خواهیم بود.

خبرنگار: نجمه وفایی
مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
ارسال نظر