سپهر اقتصاد- فعالیت رسمی سامانه جامع ارسال و کنترل الکترونیک نقشه های ساختمانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با رونمایی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از این سامانه آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دکتر سرمست استاندار قم، مهندس مقومی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و دکتر اخوان علوی رییس پارک علم و فناوری قم، سامانه جامع ارسال و کنترل الکترونیک نقشه های ساختمانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم رونمایی و فعالیت رسمی آن آغاز شد.

در این مراسم که در شرکت نرم افزاری آفاق پارک علم و فناوری قم برگزار شد؛ مهندس امین مقومی با اشاره به برنامه های سازمان نظام مهندسی ساختمان استا قم در راستای گسترش و توسعه خدمات الکترونیک، اظهار داشت: یکی از علل طولانی شدن فرآیند صدور پروانه‌های ساختمانی، طولانی شدن طراحی نقشه‌ها در بخش‌های مختلف سازه، معماری، مکانیک و برق است.

وی بیان داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در راستای تکریم مراجعین، تسهیل در روند صدور پروانه ساختمانی و کنترل دقیق زمان‌بندی طراحی، همچنین کنترل فنی دقیق‌تر نقشه‌های طراحی شده، برقراری ارتباط مستقیم و بدون واسطه مهندسان با سازمان و همچنین جلوگیری از خدشه‌دار شدن نقشه‌های طراحی شده و صرفه جویی در کاغذ و زمان و به منظور جلوگیری از تردد مراجعین به سازمان، سامانه کنترل الکترونیکی نقشه‌های ساختمانی را طراحی و اجرایی کرده است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ادامه داد: در این سامانه، کلیه الزامات مربوط به تهیه و کنترل نقشه در رشته‌های مختلف، برق، مکانیک، سازه و معماری دیده شده که پس از طراحی نقشه‌ها توسط طراحان، در مرحله بعدی بررسی نقشه‌ها توسط کنترل کننده در سازمان نظام مهندسی ساختمان قم و همچنین بررسی نقشه‌های سازه و معماری توسط کنترل کننده شهرداری به صورت الکترونیکی صورت می‌پذیرد.

مقومی گفت: هم اکنون امکان تهیه و کنترل نقشه های ساختمانی در شهرهای استان و همچنین در شهرک های صنعتی نیز به صورت الکترونیک فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت نرم افزاری آفاق مجری این پروژه نیز اظهار داشت: آفاق، یک شرکت نرم‌افزاری دانش‌بنیان فعال، در حوزه بانکداری الکترونیک و سازمان الکترونیک است، که با بیش از پانزده سال سابقه، محصولات و خدمات نرم‌افزاری فناورانه و خلاقانه متنوعی، در زمینه‌های کاری خود ارائه کرده و موفق به اخذ عنوان دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ارزیابی به‌عنوان سرآمد دانش‌بنیان فناوری اطلاعات، از منظر بنیاد نخبگان شده است.

محمد رضا نادری زاد با اشاره به اجرای سامانه جامع ارسال و کنترل الکترونیک نقشه های ساختمانی در نظام مهندسی ساختمان استان قم اظهار داشت: جلسات بسیار زیادی در راستای اجرایی شدن این سامانه با کارشناسان نظام مهندسی و همچنین دیگر نهادها و مراجع صدور پروانه برگزار شد تا این پروژه به سرانجام برسد.

وی عنوان کرد: حذف فرایند چاپ و اسکن نقشه، حذف مراجعات حضوری شهروندان، کاهش زمان صدور پروانه و ارزیابی دقیق عملکرد مهندسین از جمله مزایای استفاده از این سامانه است که برخی دیگر از استانها نیز برای استفاده از این سامانه اعلام تمایل داشته اند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز از تلاش های صورت گرفته از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم و همچنین شرکت دانش بنیان آفاق در راستای راه اندازی سامانه جامع ارسال و کنترل الکترونیک نقشه های ساختمانی قدردانی و ابراز امیدواری کرد قطعا تا این اقدام برای متقاضیان بهره مندی از خدمات مهندسی در این شرایط مفید خواهد بود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *