سپهر اقتصاد- سرپرست اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم گفت: ۹ پروژه گردشگری این استان در سال ۱۴۰۰ با حجم سرمایه‌گذاری بیش از یک هزار و ۷۱۳ میلیارد ریال افتتاح می‌شود.

به ‌گزارش روابط عمومی اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی قم، علیرضا ارجمندی در این زمینه افزود: این پروژه‌ها شامل چهار هتل و هتل‌آپارتمان، ۲ مهمان‌پذیر، ۲ مجتمع ‌گردشگری و یک مرکز تفریحی و سرگرمی است.

وی اضافه کرد: با بهره‌برداری از این واحدها ۵۸ اتاق و ۱۳۵ تخت بر تعداد تخت‌های مراکز اقامتی قم افزوده می‌شود.

وی با بیان این‌که با افتتاح این ۹ پروژه  برای ۲۲۵ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: قم ۱۲ منطقه نمونه گردشگری دارد و برخی از آن‌ها با مشکلات متعددی مواجه شده‌اند که با اهتمام ویژه، برای مانع‌زدایی از آن‌ها اقدام خواهیم کرد.

ارجمندی همچنین از ساخت مستند معرفی جاذبه‌های گردشگری استان خبر داد و گفت: این مستند برای معرفی بهتر جاذبه‌های گردشگری، تاریخی، طبیعی و فرهنگی استان تهیه و تولید می‌شود.

وی ادامه داد: معرفی جاذبه‌های گردشگری از طریق ساخت مستند کوتاه و انتشار آن در فضای مجازی، روش بسیار موثر و کم هزینه‌ای است که به جذب گردشگر از سایر نقاط دنیا منتهی می‌شود.

وی با بیان این‌که امروز ساخت مستند گردشگری ضروری است، تصریح کرد: در معرفی جاذبه‌های گردشگری باید انواع گردشگری و همچنین علایق و سلیقه‌های مختلف گردشگران و مخاطبان توجه ویژه داشت.

سرپرست اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی همچنین در جلسه شورای فنی میراث ‌فرهنگی قم، بیان کرد: ضوابط بافت ‌تاریخی شهر قم در دست بررسی است که به‌زودی مصوب می‌شود.

وی افزود: تبیین تراکم، سطح اشتغال، ارتفاع برای ساخت و عرض معابر از جمله مواردی است که در ضوابط بافت ‌تاریخی باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: محدوده بافت‌ تاریخی قم حدود ۳۱۵ هکتار است که نباید مانع توسعه شهر قرار گیرد و در صورت نیاز، مجددا مورد بررسی و بازنگری قرار می‌گیرد.

ارجمندی گفت: شهروندان و مدیران دستگاه‌های اجرایی می‌دانند که حفظ و احیای بافت تاریخی گامی مؤثر جهت حفظ هویت مذهبی شهر قم خواهد بود.

به گفته وی، احیای بافت ‌تاریخی می‌تواند محرک توسعه گردشگری استان باشد و در این زمینه با تعامل بیشتر با مدیریت شهری می‌توان به نحو مطلوب از بافت‌ تاریخی استفاده کرد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *