شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم در خدمت توسعه کشاورزی استان

سپهر اقتصاد-شرکت خدمات حمایتی کشاورزی یکی از مهم ترین شرکتهای دولتی زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی که طبق قانون وظیفه خطیر تامین و توزیع انواع نهاده های تولید در بخش کشاورزی مانند : کود ، سم و بذر را با قیمت یارانه ای ، در اقصی نقاط کشور بعهده دارد و حتی در یکی دو سال اخیر پشتیبانی عملی از طرح ملی توسعه کشاورزی قراردادی را نیز بر عهده گرفته است

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم در گفتگویی با سپهر اقتصاد با بیان اینکه این شرکت با حضور موثر خود در بازارهای بین المللی و ایجاد ارتباط با تولید کنندگان داخلی ، نسبت به تدارک و تامین انواع نهاده های تولید در بخش کشاورزی اقدام نموده خاطر نشان کرد: سپس توزیع انواع نهاده های تولید در سطح کشور را از طریق مدیریت های شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در تمامی استان ها و از طریق کارگزاران خود در سراسر کشور ، ساماندهی و انجام میدهد.

مهندس حسین زند گفت : در حال حاضر و با در نظر گرفتن میانگین وزنی کودهای شیمیایی 3 گانه یارانه ای ازته ، فسفاته و پتاسه حدود 30% قیمت تمام شده این کودها توسط کشاورز پرداخت میگردد و حدود 70% آن مشمول یارانه و حمایت دولت میباشد .

وی در ادامه بیان کرد : سالهای اخیر از ویژه ترین سالهای عملکردی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بوده است ، علیرغم تمامی مشکلات ، چالش ها ، تحریم های ظالمانه و کمبود و محدودیت های منابع مالی و ارزی ، کودهای شیمیایی یارانه ای مورد نیاز بخش کشاورزی به موقع تامین و تدارک و توزیع گردیده است. در سال گذشته در استان قم نیز برنامه مصوب ابلاغی کود بطور کامل تامین و تدارک گردید و از حیثت تدارک و توزیع و مصرف  کودهای یارانه ای در مقایسه با سال 1400 حدود 26 درصد معادل 4500 تن رشد داشت .

وی افزود: در سالجاری نیز و از ابتدای سال تاکنون و در 9 ماهه ابتدای سال 1402 بیش از 16 هزار تن معادل 90% برنامه ابلاغی کود استان تامین و تدارک شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال 1401 بیش از 25% معادل بیش از 3000 تن رشد داشته ایم . در حال حاضر نیز بیش از 4 هزار تن انواع کودهای ازته ، فسفاته و پتاسه بعنوان ذخیره استراتژیک برای توزیع به موقع و تامین نیاز کشاورزان در انبارهای تحت پوشش این شرکت در استان موجود میباشد و عملیات تدارک کود تا پایان سال طبق برنامه زمانبندی شده بطور مستمر ادامه خواهد داشت .

زند افزود : نکته حائز اهمیت و قابل توجه در توزیع و مصرف کود در سالجاری در کشت پائیزه میباشد که با توجه به اهمیت کشت پائیزه که شامل محصولات اساسی و استراتژیک گندم ، جو و کلزا میباشد میزان کود های ازته ، فسفاته و پتاسه مصرفی در کشت پائیزه سالجاری در مقایسه با سال 1401  حدود 80% رشد داشته است .

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم در پایان گفت: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در سطح استان قم 21 کارگزار توزیع نهاده های کشاورزی دارد که شبکه رسمی توزیع انواع نهاده های تولید شرکت میباشند و از این طریق کودهای یارانه ای را بر اساس سهمیه تعیین شده از طرف سازمان جهاد کشاورزی استان ، به دست کشاورزان و بهره برداران در بخش کشاورزی میرسانیم.

خبرنگار: سید علی رضا فقاهتی
مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
ارسال نظر