هزینه ۱۳۰ میلیارد تومانی برای جمع‌آوری پسماند و نظافت شهری قم

شهردار قم از مدیرکل محیط‌زیست استان قم خواستار پیگیری سهم شهر قم از عوارض آلایندگی  صنایع، دریافت تسهیلات از صندوق ملی محیط‌زیست و اجرای کمربند سبز شد.

سپهر اقتصاد- معاون خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به هزینه حدود 130 میلیارد تومانی برای جمع‌آوری پسماند و نظافت شهری گفت: مشارکت‌های مردمی تأثیر زیادی در کاهش هزینه‌های نظافت شهری دارد.

وی اضافه کرد: به‌طورقطع هرچه مردم کمک کرده و پسماند کمتری تولید شود و به روش مناسب و تعریف‌شده در اختیار شهرداری قرار گیرد، می‌توانیم عملکرد موفقی در کاهش هزینه‌های پسماند داشته باشیم. معاون خدمات شهری شهرداری قم با انتقاد از برخی از مردم و کسبه تصریح کرد: متأسفانه برخی مردم و تعدادی از کسبه به‌موقع زباله‌ها را بیرون نمی‌گذارند و یا در خیابان می‌ریزند که این موضوع سبب افزایش هزینه‌های شهری، آلودگی و … می‌شود. وی با تأکید بر اینکه در سال ۹۵ بیش از ۳۵ درصد جمع‌آوری پسماند خارج از نوبت و دوباره‌کاری داشتیم که با برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی صورت گرفته امروز به ۱۰ درصد کاهش‌یافته است یادآور شد: اگر پسماند خارج از نوبت بیرون گذاشته نشود خودروهای پسماند کمتری اعزام می‌شود و این موضوع در کاهش هزینه‌ها بسیار مؤثر است. سامع ادامه داد: اگر مردم رعایت کرده و صرفاً پسماندهای تر که شامل پسماند آشپزخانه بوده را به ما تحویل دهند و بقیه موارد مثل تیغ، لامپ کم‌مصرف، باطری و … که جز پسماند ویژه و خطرناک هستند را در کیسه جدا بریزند، این موضوع نیز شهرداری را در تفکیک پسماندها و تولید کود عالی کمک می‌کند. معاون خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به اینکه روزانه از ۳۰۰ تن پسماند تر حدود ۱۰۰ تن کود تولید و به کشاورزان و… ارائه می‌شود گفت: اگر مردم از قبل تفکیک را انجام داده و پسماند خطرناک در آن نریزند این پسماند می‌تواند عاری از فلزات سنگین باشد. وی با بیان اینکه تا ۳۰ درصد پسماندی که در خانه‌ها تولید می‌شود پسماند خشک است، گفت: اگر مردم این پسماندها را جدا کرده و به ظرفیت شهر تبدیل شود از ۷۰۰ تن پسماند در روز، می‌توانیم ۱۴۰ تن انواع پسماند ازجمله  پلاستیک، کاغذ و… بازیافت داشته باشیم. سامع اذعان کرد: اگر شهرکثیف نشده یا کمتر کثیف شود و اگر زباله تولید نشود و یا کمتر تولید شود و همچنین به‌صورت جداسازی تحویل داده شود هزینه‌ها به‌شدت کاهش می‌یابد.**
خبرنگار: سید علی رضا فقاهتی
مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
ارسال نظر