کاهش ۲۰۰ هزار تُنی انتشار کربن حاصل از احتراق گاز طبیعی در استان قم 

سپهر اقتصاد - مدیرعامل شرکت گاز قم گفت: انتشار کربن حاصل از احتراق گاز طبیعی در این استان طی سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱، حدود ۲۰۰ هزار تُن کاهش یافته‌است.

مرتضی خوش‌لهجه به مناسبت هفته محیط زیست "۱۶تا۲۲ خرداد" در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: محیط زیست سالم یکی از ضروریات جامعه است و امروز ادامه حیات بشر به حفاظت از محیط زیست گره خورده‌است.

وی با بیان اینکه شرایط زندگی بشر به‌گونه‌ای پیش رفته که وی ناچار به استفاده از سوخت‌های فسیلی و فرآورده‌های نفتی شده‌است، تصریح کرد: به‌همین خاطر هر مقدار که انسان‌ها به سمت استفاده از منابع تجدیدپذیر و کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی حرکت کنند، به تبع آن محیط زیست نیز از گزند آلاینده‌های مضر در امان خواهد ماند.

خوش‌لهجه در ادامه با بیان اینکه گاز طبیعی یکی از سوخت‌های فسیلی است، خاطرنشان کرد: گاز طبیعی در میان دیگر سوخت‌های فسیلی، آلاینده‌های کمتری تولید کرده و پاک‌ترین سوخت فسیلی به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: البته این موضوع نافی ضرورت کاهش استفاده از گاز طبیعی با هدف حفاظت از محیط زیست نیست و تلاش ما نیز بر این است تا فرهنگ کاهش مصرف این سوخت در جامعه نهادینه شود.

خوش‌لهجه با اشاره به کاهش ۳.۹ درصدی مصرف گاز استان در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱، گفت: با در نظر گرفتن آمارها و محاسبات انجام شده، انتشار کربن حاصل از احتراق گاز طبیعی در استان قم طی سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱، حدود ۲۰۰ هزار تُن کاهش یافت.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود، بیان کرد: تبلیغات محیطی و مجازی در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی، نشت‌یابی از تأسیسات، تجهیزات شبکه و خطوط گازرسانی، توسعه فضای سبز در محیط کار و ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز، نصب شیشه‌های دو جداره به‌منظور کاهش هدررفت انرژی از ساختمان و احداث سایت مدیریت پسماندهای صنعتی مرتبط با تجهیزات گازرسانی از جمله اقدامات صورت گرفته شرکت گاز استان قم در راستای حفاظت از محیط زیست است.

خوش‌لهجه همچنین استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در شرکت گاز استان قم را مورد توجه قرار داد و افزود: راه‌اندازی و استفاده از پنل‌های خورشیدی جهت تولید برق در ساختمان مرکزی شرکت و استفاده از انرژی زمین‌گرمایی جهت گرمایش اداره گاز قنوات از جمله اقداماتی است که در این زمینه انجام شده‌است.

خبرنگار: نجمه وفایی
مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
ارسال نظر