کودهای یارانه‌ای مورد نیاز کشاورزان قمی به‌موقع تامین می‌شود

سپهر اقتصاد-شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم با ارائه یارانه کود و سبد کودی کامل، نقش مهمی در حمایت از کشاورزان استان و تولید پایدار گندم ایفا می‌کند. این شرکت با هدف افزایش بهره‌وری و راندمان تولید، گام‌های موثری در راستای خودکفائی کشور در زمینه ی این محصول استراتژیک برداشته است.

طی سه سال اخیر حدود 5 هزار تن انواع کودهای پتاسه و حدود 11 هزار تن انواع کودهای فسفاته بین کشاورزان عزیز استان قم توزیع شده است. لازم به ذکر است کودهای فسفاته و پتاسه که بصورت یارانه ایی در استان توزیع میشود علاوه بر افزایش کمی محصولات کشاورزی باعث افزایش کیفی محصولات بخصوص غلات وآرد حاصل آن و بخصوص گندم میشود.
در سال 1402 حدود 18 هزار تن انواع کودهای شیمیایی یارانه ای بین کشاورزان قمی توزیع گردید.

به گزارش روابط عمومی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم، مهندس زند مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم گفت : شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، همواره در تلاش بوده است تا با تامین و توزیع بموقع نهاده‌های کودهای پایه کشاورزی، و ترویج دانش فنی مصرف این نهاده ها به کشاورزان ایرانی، در مسیر تولید پایدار گندم یاری رساند. در سالی که گذشت، به مدد همت و تلاش بی‌وقفه کشاورزان و حمایت‌های دولت، با تامین بموقع و توزیع گسترده و مصرف قابل توجه کودهای پایه کشاورزی ، شاهد خودکفایی در تولید گندم بودیم که این دستاورد بزرگ، مرهون زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه همه دست‌اندرکاران این زنجیره می‌باشد.

وی افزود : همانطور که میدانید یکی از مهمترین عواملی که میتواند منجر به افزایش کمی و کیفی انواع محصولات کشاورزی شود ، بهبود تغذیه گیاهی است . هر چقدر تغذیه گیاهی بهتر و هدفمند تر انجام شود ، نتیجه حاصل از آن در بهبود کمی و کیفی محصول آن بهتر خواهد بود . در بحث تغذیه گیاهی ، یکی از آیتم های مهم و تاثیر گذار ، مصرفی مکفی و متعادل انواع کودهای شیمیایی بخصوص کودهای فسفاته و پتاسه است. با توجه به شرا یط خاصی که  استان به لحاظ تنش های آب و هوایی دارد ، تغذیه گیاهی اهمیت پیدا میکند و باید به آن توجه ویژه ای شود . ما در سه سال گذشته با اقدامات ترویجی که با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان انجام دادیم و با تدارک و فراهم نمودن سبد کودی کامل حدود 16 هزار تن انواع کودهای پتاسه و فسفاته ازطریق شبکه رسمی توزیع شرکت خدمات حمایتی کشاورزی درسطح استان (کارگزاری های توزیع نهاده های کشاورزی) توزیع و دربخش کشاورزی استان مصرف گردید، و درنتیجه توانستیم عدد بسیار خوبی از مصرف ترکیب مناسب کودها را داشته باشیم . این اقدامات باعث شد که استان قم در سال های اخیر رتبه برتر در مصرف بهینه و متعادل و ترکیب مناسب کودی در سطح کشور را به دست آورد .

خبرنگار: نجمه وفایی
مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
ارسال نظر