سپهر اقتصاد-

زهره مهر نوروزی: فعال حوزه  گردشگری

در هر فصلی از سال که راهتان به سمت جعفریه قم افتاده باشد درغرب شهرمان و در فاصله 20 کیلومتری وجود یک گنبد نمکی چشم نواری می کند. این گنبد نمکی با طول 3 کیلومتر، پشت مجتمع صنعتی دامشهر در مسیر قم- جعفریه واقع شده است. دو کیلومتر قبل از دامشهر یک جاده خاکی به سمت گنبد نمکی وجود دارد. ابتدای این جاده تابلوی کوچک سایت پرواز پاراگلایدر نصب شده است. این جاده خاکی به یک جاده پر پیچ و خم به سمت بالای کوه منتهی می‌شود. پس از اولین پیچ تند جاده باید ماشین خود را پارک کرده و بقیه مسیر را پیاده ادامه دهید. در این نقطه کافی است به بالای تپه بروید تا منظره زیبای گنبد نمکی را مقابل خود مشاهده کنید.
گنبد نمکی طغرود از دیدنی های اطراف قم و یکی از زیباترین گنبدهای نمکی ایران است. در اینجا بلورهای نمک گنبد به صورت تیغه‌های مشخص و کنگره‌مانند دیده می‌شود. بخش شمالی گنبد تا طول سه کیلومتر ادامه دارد و روی نمک لایه‌هایی از مارن قرمز، ژیپس و رس قرمز قرار گرفته است.
درواقع گنبد نمکی پدیده‌ای زمین شناختی است که در آن لایه‌های زیر زمینی نمک به سمت سطح زمین حرکت می‌کنند. این لایه‌های نمکی به صورت یک گنبد بر روی زمین ظاهر می‌شوند. هسته مرکزی گنبدهای نمکی از سنگ تشکیل شده است.
می‌توان گنبد نمکی طغرود را می‌توان بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی ایران توصیف کرد. کارشناسان زمین‌شناسی قدمت این گنبد را 60 میلیون سال برآورد کرده‌اند. لایه نمک در این گنبد با ضخامت متغیر 5 تا 18 متر به صورت کاملاً یکپارچه است. لایه نمکی این گنبد در رنگهای متنوعی از قبیل سفید، قرمز، کرم قهوه‌ای و بنفش دیده می‌شود. علاوه بر لایه نمکی، سنگ‌های بزرگ آندزیتی و گچی نیز در این گنبد وجود دارند. تصویر کلی این منطقه در نظر گردشگران یادآور کوههای مریخی است.
این سازه زمین شناسی مهم با ساختار متقارن و دریاچه‌ای کوچک در میان خود، پدیده‌ای منحصر به فرد محسوب می‌شود. این دریاچه نمکی که در محاصره کوه‌ها و صخره‌ها قرار گرفته دارای آبی زلال با خواص معدنی است. آب این دریاچه به دلیل غلظت بالای نمک و املاحی چون منیزیم، پتاسیم، کلسیم و سدیم دارای خواص درمانی است. کاهش درد مفاصل، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش آلرژی، مرطوب کنندگی پوست، بهبود جریان خون، سم زدایی از بدن و باز کردن منافذ پوستی از جمله خواص درمانی آب این دریاچه است. در وسط این دریاچه گودال عمیقی وجود دارد که از دور به صورت یک لکه سیاه رنگ دیده می‌شود. بر اثر گرمای شدید هوا، نیمی از سال آب این دریاچه کوچک تبخیر شده و تنها لایه‌ای از نمک بر روی آن دیده می‌شود. ضخامت لایه نمک روی دریاچه گاهی به 50 سانتیمتر می‌رسد.
علاوه بر ظرفیت توریسم درمانی و طبیعت گردی، در این منطقه ظرفیت‌های دیگری نیز وجود دارد. ارتفاعات گنبد نمکی و به ویژه دامنه جنوبی آن برای تفریحات هوایی بسیار مناسب است. در همین راستا اخیراً یک سایت پروازی برای پاراگلایدر سواری در این منطقه راه‌اندازی شده است. در محدوده گنبد نمکی یک معدن و کاروانسرای تاریخی نیز وجود دارد. کاروانسرای کوه نمک در کیلومتر 15 جاده قم-جعفریه قرار دارد. قدمت این کاروانسرا به دوران سلجوقیان باز می‌گردد و از جمله آثار ثبت شده استان قم است. معدن نمک نیز چندین سال است که تعطیل شده و قرار است به یک جاذبه توریستی تغییر کاربری دهد. بنابراین در صورت سرمایه‌گذاری، این منطقه می‌تواند به یک مجموعه گردشگری تبدیل شود.
اما مشکلی که وجود دارد این است که بی صاحب است چرا که به علت عدم توجه متولیان این جاذبه گردشگری در سال های اخیر رهگذران که به اشتباه نامشان را گردشگر می گذاریم راهشان به آنجا افتاده و با تیشه به جان قندیل های نمکی افتاده اند و باخود برده اند این را تمامی منخصصان و کارشناسان زمین شناسی می دانند که 60میلیون سال زمان برد تا ما شاهد چنین پدیده منحصر بفردی باشیم تداوم این زخم های تیشه درمانی ندارد جز اینکه باعث می شود این جاذبه طبیعی قم رو به نابودی برود.
گنبد نمکی قم بی صاحب است چرا ما به عنوان رسانه و فعالان گردشگری و میراث به خوبی از آن محافظت نکردیم و اجازه دادیم هر رهگذر هر ضربه ای که می خواهد بر پیکرش وارد کند، اما به نظر می رسد زمان آن رسیده باشد که همه ما برای حفظ این جاذبه گردشگری قم نهایت تلاش خودمان را به کار ببندیم و ازاین جاذبه طبیعی دفاع کنیم واجازه ندهیم بیش ازاین آسیب ببیند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *