شهردار منطقه یک قم:بافت قدیمی مسجد در پروژه شهیدان برقعی حفظ می‌شود

سپهر اقتصاد- مدیر منطقه یک شهرداری قم گفت: بافت قدیمی مسجد حضرت امام زین‌العابدین(ع) در پروژه شهید برقعی حفظ می‌شود.

احمد ترکمن در گفت‌وگوی رادیویی با اشاره به آخرین وضعیت احداث پروژه شهیدان برقعی اظهار داشت: شاخص‌ترین پروژه منطقه یک بلوار شهیدان برقعی یا سجادیه قدیم است که در دو سال گذشته مشغول به اجرای آن هستیم؛ هرچند حلاوت و شیرینی پروژه شهید برقعی به دلیل برخی از حواشی تلخ شد.
وی با بیان اینکه از مردم شریف و صبور منطقه یک بابت همکاری در روند اجرای پروژه تشکر می‌کنیم، ابراز کرد: شهروندان در این منطقه صبوری بسیار زیادی داشته‌اند، چراکه قدمت آغاز پروژه ۵۴ سال است و در این مدت باقی‌مانده و از پروژه‌های قدیمی قم به شمار می‌رود.
مدیر منطقه یک شهرداری قم تصریح کرد: پروژه‌های شاخصی در منطقه یک انجام‌شده که شامل تقاطع‌های مقداد و رزمندگان اسلام است، اما در سال‌های گذشته اجرای پروژ‌ه‌ها در بافت قدیمی زیاد موردتوجه نبوده و شهردار تأکید داشت در چند مورد از محله‌های قدیمی، خدمات بیشتری ارائه شود.
وی با تأکید بر اینکه با تدوین بودجه احداث پروژه شهیدان برقعی در سال ۹۷، مقدمات تملکات و احداث پروژه از سال ۹۸ آغاز شد، افزود: مشخصات پروژه برقعی در طرح تفصیلی بارها آمده و بالاترین مقام میراث فرهنگی کشور نیز آن را امضا کرده است و مسئولان اجرایی این پروژه را در جهت حل مشکلات مردم تائید کردند و در نهایت سال ۹۶ مصوب شده بود که مسجد و خیابان در طرح است.
ترکمن یادآور شد: در روند اجرای پروژه‌ها در قم، مکان‌های تاریخی و میراث فرهنگی زیادی داشتیم که همچون گذر سفیداب و مسجد سرحوض که ثبت‌شده‌اند موردتوجه قرار گرفت و به حفظ میراث تأکید شده است.
وی عنوان کرد: بعضی موانع وسط خیابان شهیدان برقعی قرار می‌گیرد که دراین‌باره با هیئت‌امنای مسجد صحبت شد و بافت قدیمی مسجد در جلسه مورخ یکم بهمن ۹۷ با حضور شورای اسلامی شهر قم به دعوت از اعضای کمیسیون و هیئت‌امنا مورد ارزیابی قرار گرفت و مقرر شد تعدادی قطعه برای توسعه مسجد در کنار خیابان تملک شود.
مدیر منطقه یک شهرداری قم با بیان اینکه در جهت تملکات، موافقت لازم از هیئت‌امنای مسجد گرفته شد و آن را به کمیته فنی برده و مورد تائید قرار گرفت و مصوبه را نیز اعضای شورای اسلامی تائید کردند، گفت: براساس مصوبات، بافت قدیمی مسجد حضرت امام زین‌العابدین(ع) در پروژه شهید برقعی حفظ می‌شود؛ این مسجد دارای سه بخش بافت قدیمی، آشپزخانه و سوله است که مطابق با ابلاغیه بهمن‌ماه سال ۹۷، قطعات کنار مسجد باید تملک می‌شد و تنها آشپزخانه و سوله ۱۷۰ متری در جهت توسعه مسجد تخریب می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در انتشار اخبار کم‌لطفی شد که این حواشی مانع از اجرای طرح می‌شود، در روند اجرای پروژه شهید برقعی مردم واقعاً در مضیقه‌اند و باید موانع را برداشت تا به‌موقع بتوانیم شیرینی پروژه را به مردم بچشانیم.
ترکمن با اشاره به اینکه مسجد حضرت امام زین‌العابدین(ع) بنا بر مستندات در سال ۱۳۳۱ به‌طور کامل تخریب و بازسازی‌شده و بافت ۴۰۰ ساله مسجد در همان سال از بین رفته است، اظهار داشت: این مسجد بافت قدیمی به شمار می‌رود و با اینکه تاریخی نیست اما بافت قدیمی حفظ می‌شود.
وی ادامه داد: پروژه شهید برقعی نیم‌قرن قبل تعریف‌شده و در سال‌های اخیر صدها میلیارد تومان برای آن هزینه شده و صحیح نیست عده‌ای برای مانع‌تراشی در اجرای آن، یک شبه بنر بزنند درحالی‌که اصلاً قصد تخریب مسجد را نداشته‌ایم.
مدیر منطقه یک شهرداری قم با تأکید بر اهمیت اجرای پروژه شهیدان برقعی بیان کرد: قرار بود قطعات اطراف مسجد تخریب شود که با توجه به ایام سوگواری سیدالشهداء علی‌رغم اینکه به‌طور کامل خریداری‌شده بود دست نگاه داشتیم و بستر را با شن‌ریزی آماده کردیم که به‌زودی انجام خواهد شد.
خبرنگار: سید علی رضا فقاهتی
مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
ارسال نظر