سپهر اقتصاد-حجت‌الله عبدالملکی، وزیر جدید تعاون کار و رفاه اجتماعی در نخستین سفر استانی خود  امروز به منظور دیدار با علما، مراجع عظام تقلید و رسیدگی به امور اداره کل تعاون و رفاه اجتماعی استان وارد قم شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛، وزیر جدید تعاون کار و رفاه اجتماعی در بدو ورود به قم با حضور در گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) ضمن غبار روبی مزار شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با امام و شهدا تجدید بیعت و بر ادامه راه این شهدا تاکید کرد.

بازدید از موزه امیرالمومنین (ع)، دیدار با مراجع و علمای حوزه علمیه قم، از جمله حضرات آیات؛ شهرستانی، نوری همدانی، علوی گرگانی، اعرافی و حسینی بوشهری، بازدید از شهرک صنعتی شکوهیه و مرکز واکسیناسون کارگری استان قم، دیدار با استاندار، افتتاح مجتمع کارآفرین قم و جلسه با خیرین سلامت استان از جمله برنامه های امروز وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در قم است.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حاشیه بازدید از مرکز واکسیناسیون اهالی صنعت در قم در جمع خبرنگاران با اشاره به اثر بحران کرونا و مشکلات ایجاد شده برای واحدهای تولیدی گفت: حل مشکلات تولید و آسیب‌های ناشی از کرونا از اولویت‌های اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و برنامه‌های مختلفی در این خصوص تدارک دیده شده است.

وی اظهار داشت: امروز فرصتی دست داد که در مرکز واکسیناسیون اهالی صنعت در شهرک شکوهیه قم حضور پیدا کنیم و از نزدیک به عزیزان خسته نباشید بگوییم.

وی ادامه داد: نظم بسیار خوبی در انجام واکسیناسیون در قم وجود داشته که جای تقدیر و تشکر دارد و انتظار می‌رود کارگران عزیز با حضور در این مرکز نسبت به واکسینه شدن خود اقدام کنند.

این عضو کابینه دولت سیزدهم ابراز داشت: راه‌اندازی مرکز واکسیناسیون برای کارگران در مراکز صنعتی اقدام بسیار خوبی است و انتظار می‌رود سایر استان‌ها نیز از این اقدام استان قم الگوبرداری کرده و مراکزی را در شهرک‌های صنعتی به این موضوع اختصاص بدهند.

کاویانی ،مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی قم  در حاشیه این بازدید با بیان اینکه روزانه تا هزار نفر از کارگران و فعالان صنعتی در این محل واکسینه می‌شوند گفت: استان قم در واکسینه کردن جامعه کارگری از جمله استان‌های پیشتاز کشور است.

وی با اشاره به استقبال خوب جامعه کارگری استان از واکسیناسیون خاطرنشان کرد: تا کنون حدود نیمی از جامعه کارگری حاضر در شهرک صنعتی شکوهیه حداقل یک دز واکسن کرونا دریافت کرده اند.

به گزارش مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید جواد شهرستانی در دیدار  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قم،  توجه به صادرات را مهم دانست و بیان کرد: در صادرات باید به بسته بندی و کیفیت محصولات توجه کرد به عنوان مثال از صادرات زعفران می توان ۳۵۰ میلیون دلار درآمد ارزی داشت، اما این محصول به کشورهای خارجی صادر می شود و با بسته بندی مجدد در اختیار مردم جهان قرار می گیرد که مایه تاسف دارد.

نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران، توجه به نخبگان را مهم برشمرد و ابراز داشت: نیاز است که در علوم مختلف به نخبگان و جوانان اعتماد کرد تا بتوانیم در زمینه‌های مختلف به پیشرفت و توسعه برسیم.

وی دربخش دیگری از سخنان خود گفت:توجه به کودکان و تولید محتوی مناسب برای آن ها، یکی از اهدافی بوده است که بنده دنبال کرده‌ام.

نماینده آیت الله سیستانی در ایران ادامه داد: برای این مهم شبکه ماهواره‌ای هدهد به زبان‌های مختلف را راه‌اندازی کردیم، کودکان آیندگان این کشور هستند و باید برای آن ها برنامه‌های مناسبی دیده شود.

شهرستانی ابراز داشت: هم اکنون شبکه‌های ماهواره‌ای برنامه‌های مختلفی را پخش می‌کنند که نیاز است در این زمینه چاره‌اندیشی شود و با تولید برنامه‌های مناسب از تأثیر این شبکه‌ها بر روی کودکان جلوگیری کرد.

وی بیان داشت: برای مقابله با این شبکه‌های مختلف، باید برنامه‌های مناسبی تهیه و پخش شود که شبکه هدهد با تولید و پخش برنامه‌های گوناگون در این زمینه اقدامات خوبی را انجام داده است.

 آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید نیز با انتقاد از وضعیت اشتغال و بیکاری بخشی از جوانان جویای کار، افزود: خیلی از افراد جامعه از بیکاری به ستوه آمده‌اند که باید با برنامه‌ریزی برطرف شود.

آیت الله نوری همدانی با بیان این که کار برای مردم و قدم برداشتن برای حل مشکلات ایشان پاداش فراوانی دارد، اضافه کرد: توجه همه مسئولان باید به مردم باشد و مردمی بودن و درک مشکلات آن ها باید یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های مدیران باشد.

وی ادامه داد: توجه به بیت‌المال یکی از موضوعات مهم دیگری است که باید در نظر داشته باشید و درعین‌حال صرفه‌جویی در بیت‌المال نیز مورد توجه قرار گیرد.

به گفته این مرجع تقلید، مسئولان در نظام اسلامی راهنما و الگوی مردم هستند و باید در رفتار و کارهای خود به این مهم توجه داشته باشند.

آیت الله نوری همدانی ابراز کرد: چنانچه عدالت را محور قرار دهید در کارتان موفق خواهید شد چراکه این توصیه مولا و پیشوایمان حضرت امیرالمومنین (ع) است.

این مرجع تقلید گفت: ایجاد شغل یکی از اقدامات مثبت دیگری است و باید سعی کنید برای مردم شغل ایجاد کنید چراکه یکی از آفت‌ها بیکاری است.

وی افزود: باید به دنیا نشان دهیم که حکومت اسلامی در همه زمینه‌ها موفق است و برای همه مشکلات راه‌حل دارد.

وی ابراز داشت: نباید این مهم را هم فراموش کنیم که دشمنان نظام در کمین هستند که از هر فرصتی برای ضربه‌زدن به کشور بهره بگیرند و نباید زمینه را برای توطئه‌های آن ها فراهم کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی حافظ قرآن است که مایه مباهات است و مزیت بسیار گهرباری است.

آیت الله نوری همدانی اضافه کرد: علاوه بر این شما جوان‌ترین مجموعه دولت هستید که به طور حتم می‌تواند در ادامه راه، این جوانی کمک حالتان باشد، چراکه پیامبر اسلام (ص) نیز توصیه به جوان‌گرایی داشته‌اند و تاکید داشته‌اند که به جوان‌ها نظر مثبت داشته باشید.

وی افزود:جوان باتقوا از ذخیره‌های اسلام و نظام اسلامی است که در ادامه مسیر این جوانی می‌تواند کمک‌حالش باشد.

وی خاطرنشان کرد: جدیت در کار مزیت دیگری است که شما دارید و این مهم در همان شب رأی اعتماد برای ملت ثابت شد و شما در همان شب در وزارتخانه حاضر شدید

آیت الله سیدمحمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید هم  در دیدار حجت الله عبدالملکی وزیر رفاه کار و امور اجتماعی، افزود: اگر دست به دست هم دهیم می‌توانیم مشکلات را رفع کنیم. در معارف دینی آمده است من کان لله کان الله له نگویید: “نمی‌توان” و “نمی‌شود” بلکه با همت، همه کارها حل شدنی است.

آیت الله علوی گرگانی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، اضافه کرد: درهمه کارها با امید جلو روید و ناامید نباشید گر چه مملکت دچار مشکلات عدیده است.

وی یادآور شد: در کشور ما سرمایه زیادی وجود دارد که باید به صورت درست به کار گرفته شود و به نحوی مدیریت شود که نفع آن به جوانان برسد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: کارهایی را که بر زمین و معطل مانده است تشخیص داده و آن را به درستی به حرکت در بیاورید.

آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیرحوزه های علمیه کشور هم در دیدار عبدالمالکی  افزود: باید به مشکلات مردم و به ویژه اقشار در معرض آسیب بیش از همیشه توجه شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه حوزه‌های علمیه در حوادث و بلایای طبیعی و بیماری کرونا در خدمت مردم و کادر درمان بودند، گفت: ستادهای راهبری اجتماعی حوزه‌های علمیه تعاملات خوبی با نهادها و سازمان‌ها برای خدمت رسانی بر مردم دارند.

وی با اشاره به رویکرد پژوهشی کارکردی در حوزه های علمیه بیان کرد: تهیه پژوهش‌های مورد نیاز نظام و دولت در این عرصه عملیاتی شده و تاکنون  ۱۰۰ پرژوهش در این خصوص گردآوری شده‌است.

به گفته وی، قم سررشته بسیاری از علوم در ایران و خارج است و نهادهای مهمی در این شهر وجود دارد که می‌توان از توانمندی‌های آن ها بهره برد، همچنین پس از انقلاب اسلامی تحولات مثبت و تاثیرگذاری در حوزه بانوان و بخش بین الملل حوزه های علمیه اتفاق افتاده‌است.

مدیرحوزه های علمیه کشور ابراز کرد: برای تقویت بعد اجتماعی حوزه‌های علمیه کارگروه‌های جهادی این نهاد فعال و حدود ۱۰ هزار جهادگر حوزوی در آن ساماندهی شده‌اند.

وی در ادامه با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران باید تمام و استعداد خودمان را برای خدمت به مردم بسیج کرده و خودمان را محو خدمت و کار کنیم، گفت: مسئولان باید به الگویی خوبی از مدیریت انقلابی تبدیل شوند به طوری که عقلانیت را با شجاعت و جسارت همراه کنند که این مهم بن‌بست شکن است.

اعرافی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه فروردین‌ماه سال آینده یک‌صدسالگی خود را تجربه خواهد کرد، بیان داشت: ۱۰۰ طلبه حوزوی از ایران و بیش از ۱۱۰ ملیت از کشورهای مختلف در قم مشغول به تحصیل حوزوی هستند و ۱۰ هزار استاد در نهادهای حوزوی مشغول فعالیت می‌باشند.

آیت الله حسینی بوشهری در دیدارعبدالملکی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: امروز به برکت دولت انقلابی فرصت ارزشمندی برای خدمت در اختیار مدیران جوان و با انگیزه قرار گرفته و باید از این فرصت برای خدمت به نظام اسلامی و مردم استفاده کرد.

وی با اشاره به گستردگی این وزارتخانه یادآور شد: وزارتخانه کار یک مجموعه بسیار بزرگ مردمی است که امروز خداوند متعال امکان خدمت را به شما داده است که باید از این لحظه ها استفاده شایسته داشته باشید.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تاکید مجدد بر اصلاح ساختار این مجموعه یادآور شد: متاسفانه مدیران و افراد پاکدست و دلسوز به علت ضعف سیستم و مشکلات سیستم اداری حذف می‌شوند و انگیزه خدمت از آنها سلب می شود بنابراین باید ساختار ها را اصلاح کرد تا بشود از مدیران انقلابی دلسوز و با انگیزه در مجموعه مدیریت دولتی استفاده کرد.

آیت الله حسینی بوشهری انقلاب اسلامی ایران را انقلابی مردمی دانست و افزود: تا زمانی که مردم در کنار مدیران باشند کشور از هر نوع فتنه و گزندی در امان خواهد ماند.

وی افزود: یکی از دغدغه های اصلی مردم ما در این روزها مشکل بیکاری و تورم و گرانی است و دشمن هم از این حربه برای دلسرد کردن مردم و فاصله انداختن بین آنها و مسئولین نظام اسلامی استفاده می‌کند که باید مراقب نقشه های شوم و فتنه‌های دشمنان باشیم.

آیت الله حسینی بوشهری گرفتن فکر و اندیشه مردم و تهی کردن آنها از هرگونه تفکر و تعقل را از دیگر توطئه‌های دشمنان برشمرد و افزود: دشمن بیکار ننشسته و آنچه که بیشتر از جنگ نظامی خطرناک تر است همین است که دشمن می خواهد فکر اندیشه مردم را بگیرد در واقع آنها را از تصمیم‌گیری و مسئولیت پذیری در کشور دور کند.

وی اضافه کرد: وظیفه شما مدیران در این شرایط بسیار سنگین است و باید این فتنه‌ها را رصد کنید و با اجرای طرح ها و برنامه های تدافعی توطئه های دشمنان را ناکام کنید.

آیت الله حسینی بوشهری با تبریک انتخاب آقای عبدالملکی فزود: حوزه علمیه قم در کنار این وزارتخانه کار رفاه اجتماعی خواهد بود و آمادگی دارد از همه توان خود برای پیشبرد اهداف و برنامه های مردمی این وزارتخانه استفاده کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یایان این دیدارها با اشاره به سفر به قم و دیدار با تنی چند از علمای حوزه علمیه، گفت:مراجع تقلید به دلیل ارتباط عمیقی که با مردم دارند نسبت به درد و رنج بیکاری و اشتغال جامعه حساسیت و نگرانی زیادی دارند و نسبت به رفع این چالش‌ها در دولت سیزدهم تاکید کردند.

حجت الله عبدالملکی افزود: کابینه سیزدهم اولین دولت در گام دوم انقلاب اسلام و به سرعت به سوی تمدن نوین اسلامی حرکت خواهد کرد و رهبران این حرکت علما و مراجع تقلید خواهند بود.

وی با اشاره به اهمیت عملیاتی شدن توصیه‌ها و دغدغه‌های مراجع تقلید، ادامه داد: منویات و توصیه های مراجع تقلید برآمده از فرهنگ و معارف اصیل اسلامی است که باید به آنها عمل شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در دولت سیزدهم ارتباط وسیع و عمیق وزارتخانه با مراجع تقلید و بیوت علما حفظ و تقویت خواهد شد و دیدار با علما از ماموریت های کاری مهم ما به شمار می رود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اهتمام دولت سیزدهم بر بهبود شرایط اشتغال، اظهار داشت: رییس جمهوری نسبت به اتفاقات مبارک در حوزه اشتغال وعده های امیدبخشی داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مسئولیت حاکمیتی و کلان ایجاد اشتغال بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و از تمام بسترهای تولید و اشتغال حمایت خواهد شد تا وضعیت اشتغال به سمت بهبودی بیشتر حرکت نماید.

وی ابراز کرد: در این سفر گزارشی از وضعیت کنونی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مراجع تقلید ارائه و برنامه های آتی وزارتخانه تشریح شد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *