سپهر اقتصاد- سرپرست امور اقتصادی و دارایی قم از تصویب بیش از ۱۴۰طرح اشتغالزایی در این استان در حوزه های کشاورزی، صنعت و معدن، پارک علم و فناوری، ارتباطات، گردشگری و صنایع دستی از محل تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰خبر داد.

مهدی فراهانی  در گفت و گو با به خبرنگاران افزود: با برگزاری جلسات کمیته استانی و بررسی طرح های ارائه شده به دستگاههای اجرایی مرتبط با طرح های فوق، تاکنون ۶۵ طرح گردشگری، ۳۸ طرح در عرصه صنعت و معدن،۳۰ طرح در حوزه کشاورزی،۱۳طرح در حوزه پارک علم و فناوری و ۲طرح فناوری ارتباطات، تصویب و جهت اخذ تسهیلات به بانک های عامل معرفی شده اند.

وی اضافه کرد: بانک های عامل در استان با اعتبار سنجی متقاضیان و بررسی شرایط آنها برای دریافت تسهیلات و بر اساس دستورالعمل بانک عامل ستادی، نسبت به میزان تسهیلات، تصیم گیری می کنند.

فراهانی اظهار داشت: در جلسات بررسی طرح های معرفی شده، به دستگاه‌های اجرایی و بانک های عامل، توصیه و تاکید شده است تا در فرصت زمانی باقیمانده تا پایان سال ۱۴۰۰ نهایت تلاش خود را جهت جذب ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته به استان از محل بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به عمل آورند.

وی با بیان اینکه از بانک های عامل استانی، خواسته شده تا با سرعت بیشتری روند پرداخت تسهیلات را دنبال کنند، تاکید کرد: در صدد هستیم با  تشکیل مستمر جلسات کارشناسی و کارگروه های ذیل جلسات اصلی، روند بررسی سایر طرح ها و ارسال آنها به بانک عامل را تسریع بخشیم.

فراهانی اظهار داشت: هدف از جزء۱ تا ۹ بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، توسعه کارآفرینی، افزایش اشتغال و حمایت از تولید در استان های کشور است و تسهیلات موضوع این دستورالعمل، به طرح های کارآفرینی، ایجادی، توسعه ای، نیمه تمام و نیز احیای واحدهای تولیدی، شرکت های دانش بنیان و واحدهای تولیدی پیشران قابل تخصیص است.

وی ادامه داد: دوره بازپرداخت تسهیلات سرمایه در گردش حداکثر یک سال و تسهیلات سرمایه ثابت،حداکثر پنج سال است.

سرپرست امور اقتصادی و دارایی قم افزود: زمان کوتاهی برای جذب اعتبارات بند (الف) ماده ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ فرصت باقی است و دستگاه های متولی باید برای جذب این اعتبارات با هدف رونق اشتغال در استان، حداکثر تلاش و همکاری را داشته باشند.

فراهانی بر لزوم جذب اعتبارات استان قم از محل بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ تاکید و بیان کرد: دستگاه های اجرایی نسبت به ارائه فراخوان برای شناسایی طرح های اولویت دار و تشکیل کمیته ها به منظور بررسی طرحها اقدام کرده اند تا پس از تصویب طرح ها در کمیته استانی، بانک های عامل در اسرع وقت، تسهیلات مربوطه را اعطاء کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *